Теперішній голова Львівської обласної державної адміністрації Максим Козицький дуже активно включився у виборчу кампанію. Чому саме він став обличчям «Слуги народу» для Львівщини – а не, скажімо, чинний президент Зеленський? Сьогодні Максим Козицький є гостем студії ZAXID.NET LIVE. Вітаю вас.
Привіт.
Отже, чому саме ви стали обличчям?
Як на мене, це питання відповідальності. Коли я пішов на ту посаду, я пішов на посаду після запрошення, яке дав мені президент. Так само я вважаю, що треба брати на себе відповідальність. Якщо ти вже взяв відповідальність перший раз, то маєш до кінця йти тим шляхом, який ти собі вибрав. Я вважаю, що оцю відповідальність перед людьми маю імплементувати в те, що «Слуга народу» має зайти в ради всіх рівнів. І я тому стою на чолі цієї партії.
Але політика, особливо вибори, – це ще питання впізнаваності облич. Ви не так давно працюєте головою ЛОДА, щоби всі мешканці Львівщини вже знали, хто такий Козицький. У президента набагато більша впізнаваність. Чому?
Я знаю, що інші партії пішли іншими шляхами.
Так. Наприклад, ЄС експлуатує Порошенка.
І не тільки ЄС. Дуже багато партій ідуть в народні депутати, йдуть в обласну раду, на голів ОТГ і так далі. Ми вирішили, що немає чого дурити людей – треба чітко розуміти поле відповідальності, де ти знаходишся, і що ти хочеш зробити. Тому я вирішив йти самостійно і вести команду, яка готова змінювати – змінювати політику і процеси управління на Львівщині.
Але полем вашої відповідальності і так є Львівська область – ви призначені головою обласної адміністрації. Обласна рада – це трошки інше. Ви поміняєте, підете в обласну раду?
Повноваження доволі поєднані що обласної ради, що обласної адміністрації. Часто люди не знають, де лежить кінець відповідальності адміністрації і починається – обласної ради.
Ну, є виконавчі органи і законодавчі.
Часто, будучи на посаді, я бачу, що потрібно мати своє представництво в обласній раді. Бо є дуже багато програм, які ми хотіли би імплементувати або пришвидшити імплементацію для потреб людей Львівщини. І часто зустрічаємося з тим, що інші політичні партії не готові співпрацювати в цьому напрямі.
Тобто, маєте на увазі, блокують із політичних міркувань?
Звичайно, так.
І це зараз, у теперішній обласній раді?
І в тій обласній раді також – постійно з тим стикаюся. І розумію, що треба мати представництво партії в обласній раді для того, щоби впливати на прийняття програм й імплементацію, щоби люди жили краще.
Але це представництво має бути достатньо вагомим. Бо якщо ви будете мати маленьку фракцію, то особливого впливу вона не буде мати. Ви хочете більшість в обласній раді здобути?
Після процесу децентралізації значення має не тільки обласна рада, а й ради всіх рівнів, тому що бюджети будуть спускатися на місця, на ОТГ. І представництво нашої партії має бути відображено у всіх ОТГ і всіх районних радах для того, щоби могли спокійно розуміти, що ми можемо впливати на те. як розподіляється бюджет, на процеси управління в ОТГ, і щоби можна було здійснювати свою політику для того, щоби покращувати життя. І обласна рада в тому числі.
Ви якось так уникли питання… Які результати вас влаштують, коли ми говоримо, наприклад, про обласну раду? Я розумію, що в дрібних ви можете зайти – напевно зайдете. А в обласну?
Ми готові створювати коаліцію зі всіма проєвропейськими силами. Тому що наша сила – проєвропейська, і ми бачимо вступ України як у НАТО, так і в ЄС. І так само будемо зважати на людей, які проходять від інших партій.
На Львівщині інших сил, по-моєму, немає.
Ну і супер.
Всі декларують свій проєвропейський вибір.
Тому, відповідно, якщо від інших партій проходять чесні, порядні і професійні люди, з якими можна вести діалог і працювати на благо Львівщини – ми готові йти в коаліцію.
А ви аналізували списки інших партій? Ви бачите ці партії, де такі люди, як ви кажете?
Списки партій дуже довгі. Звичайно, ми звертаємо увагу на нашу партію і на проходження нашої політичної сили в представництво в обласній раді. Але ми дивимося, хто проходить з інших партій. І після цього відбудуться вибори – будемо сідати і думати, як діяти далі. Але ми точно хочемо бути представлені в коаліції.
Хто фінансує виборчу кампанію на Львівщині «Слуги народу»?
Частково це підприємці – середні, малі, великі, які вірять у наші переконання і готові разом з нами йти в депутати різних рівнів.
Можете назвати хоча б кілька імен?
Всі, що по списку – вони всі доклалися до фінансування. Якщо взяти списки нашої партії будь-якого рівня – відповідно, ті люди вносили.
Тобто в цьому сенсі кандидати самі ж і фінансують виборчу кампанію?
Звичайно, так. Платять внески в благодійний фонд і з них фінансують.
Зрозуміло. Є таке завжди важливе питання: коли чинні політики чи посадовці балотуються на вибори, то дуже часто подають за свої заслуги те, що зроблено коштом платників податків. І в цьому контексті «Слуга народу» не виняток, теж цим грішить. Чому?
Уточніть, будь ласка, питання.
Наприклад, коли йде ваш кандидат Олег Береза, який очолює Службу автомобільних доріг, і розказує, як «я побудую вам отакі-от розв’язки». Це державне будівництво, це гроші платників податків – але перетягується асоціація на партію.
Як на мене, є програма президента. Якщо взяти програму президента «Велике будівництво» – це велике будівництво як садочків, шкіл чи стадіонів, так само і доріг. І якщо правильно імплементувати цю програму в життя, для цього є і чиновники, і посадовці. Вони або імплементують ту програму – роблять проектно-кошторисну документацію, проходять експертизу, проводять торги, визначають переможця – хтось там цим керує. І якщо ця людина на своєму місці якісно керує, то більше коштів прийде на область, більше проектів буде реалізовано і якісніше будуть зроблені дороги.
А що до цього має партія? От конкретно партія «Слуга народу»?
Є президент, який чітко дає завдання посадовцям.
Президент, до речі, позапартійний.
Посадовцям я кажу, які виконують програму «Велике будівництво», наприклад. А є люди, які ідуть від партій. І, крім того, є люди, які працюють на посадах. Відповідно, якщо він працює і на своєму місці якісно виконує роботу, і ця робота має відношення до державного управління – то він ж виконує свою роботу, правильно?
Він виконує, він за це зарплату отримує – гроші платників податків.
І якщо він її якісно виконує, тим більше доріг буде зроблено.
Я абсолютно з вами згоден. Просто діяльність на державних посадах і політична діяльність, як на мене, мали би трошки розмежовуватися. Тому що політик, який агітує і розказує «проголосуйте за нашу партію» – це одне. Чиновник, який робить свою роботу (якісно, без сумніву) – це нормально, інших би не мало бути.
Дуже тонка межа між тим і тим.
Тобто вважаєте це достатньо етичним?
Я вважаю, що кожен має виконувати правильно свою роботу на своєму місці. Робити якісно, без відкатів і для людей – оце я вважаю етичним.
І потім хвалитися цим на виборах.
Якщо він якісно виконує роботу, працюючи лікарем, і він каже: «Дивіться, як я гарно лікую пацієнтів, дивіться, який в мене гарний результат – і я йду на вибори». А чому ви йдете на вибори? «Тому що я вважаю, що кожного дня важко працюю і знаю, як це має діяти і працювати загалом». Так само і чиновник, який йде на вибори. Він каже: «Я знаю оці процеси, я готовий їх масштабувати на цілу область чи на місто, чи на район, в якому я йду». Це така сама робота. Якщо вона якісна і щоденна, і важка, і на благо людей – вона має оцінюватись.
Зрозуміло. Ви багато говорите (принаймні з того, що я чув) про реформу системи обласних державних адміністрацій в Україні. Фактично, ви пиляєте гілку, на якій сидите. От не буде вашої посади – і де ваше місце тоді буде?
Я дуже спокійно відношуся до посад. Вважаю, що кожен має працювати там, де він працює. І якісно. Справді, як на мене, реформа назріла, і то давно. Вона вже триває з 2015 року, ніяк не імплементується. Ми зараз закінчуємо процес децентралізації, ці питання будуть стояти ще більш жорстко.
Які, наприклад, повноваження є в адміністрації, які в ради, які в ОТГ? Як на мене, зараз адміністрація виконує програми, які приймаються обласною радою (на них делеговані повноваження) і сама ж контролює виконання тих коштів, які прийшли. Це абсолютно неправильно – мають бути створені виконкоми обласних рад, які вибираються і які розпоряджаються коштами. І має бути окрема функція за контролем цієї діяльності. Зараз ми поєднуємо – це абсолютно неправильно і не по-європейськи. Ми маємо відверто один одному говорити, що є контроль і є виконання. І ми готові поділитися повноваженнями.
І де ваше місце у цій системі? В контролюючих органах, у виконавчих?
Ми всі чекаємо змін до законодавства. Будемо бачити, як прописані повноваження кожного органу – чи будуть створені виконкоми, чи будуть створені префектури. І тоді будемо бачити повноваження кожного з органів. Я для себе вирішу, де я буду більш потрібний.
Зрозуміло. Раніше ви не були в публічній політиці. Після призначення ви хоч-не-хоч опинилися, і у вас далі вже є, напевно, велике політичне майбутнє. Але партія «Слуга народу» не дуже (принаймні зараз) популярна на Львівщині. Не вважаєте, що це якось зашкодить подальшій політичній кар’єрі? Бо ви дуже чітко асоціювалися з – на моїй пам’яті, напевно, найбільше зі всіх голів адміністрацій – з конкретною політичною силою.
Є шлях, яким ти вирішив іти. Або ти йдеш ним, або не йдеш. Для мене важливо працювати і показувати результат. Показувати результат саме для людей і робити все, щоб на Львівщині стало жити набагато краще. Якщо для цього потрібно йти в партію – я готовий йти в партію.
У нас це традиційно – голова мусить йти в партію.
Я і так виконую дуже багато функцій по роботі, які без розмежування повноважень обласної ради чи обласної адміністрації. І треба розуміти, що ти раз взяв на себе відповідальність – ти не можеш сказати, що «я частково беру відповідальність, я за це відповідаю чи за це не відповідаю». Це неправильно. Люди мають розуміти – що йди, роби і відповідай за те, що ти зробив. Це важливо.
Я розумію. Але будь-яка партія рано чи пізно програє, виграє вибори. От у разі поразки ви відходите – і далі залишитеся з цією партією?
Чесно кажучи, завжди провладні партії втрачають з рейтингом.
Ну, чомусь так в Україні є.
Так завжди є. І люди мають адекватно оцінювати людей, які йдуть. Треба оцінювати за вчинками, за роботою. Тому що якщо ми говоримо про місцеві вибори – це про місцеву відповідальність, про місцеві бюджети, місцеві дороги і місцеві садочки, місцеві обласні програми і районні програми. Це кошти обласного бюджету, як вони витрачаються і для чого витрачаються.
Зрозуміло. А які напрями роботи на Львівщині? От що зараз, на вашу думку (ви зараз як кандидат виступаєте), треба зробити негайно?
Треба продовжувати, звичайно, реформи в медицині і зайнятися якістю надання послуг у медичній сфері. Якщо брати від початку року, то ми закупили більше 240 машин для сільської медицини. Це саме ті машини, на яких виїжджають фельдшери, які працюють в амбулаторіях і ФАПах. Це надання первинної ланки. Збудовано більше 20 амбулаторій – до кінця року будуть ще здані амбулаторії. Це, знову ж таки, віддалена медицина, якою ніхто до нас не займався.
Ну, ваш попередник на цій посаді теж будував амбулаторії.
Подивіться, скільки було збудовано амбулаторій за останні п’ять років – ви будете здивовані результатом. За один рік – 20. І це не кінцевий результат, ми ще маємо три місяці до кінця року. Це чітке розподілення функцій лікарень. Ми зараз будемо мати до кінця року 9 приймальних відділень лікарень другого базового рівня, які будуть охоплювати собою надання екстреної медичної допомоги. І реконструкція приймальних відділень. Це групування пацієнтів.
З іншого боку – мережа, перехід фінансування до Національної служби здоров’я України, перегляд вартості пакету. Дуже багато речей, які були зроблені минулого року, і пакети, які зараз прийняті, абсолютно не покривають вартості лікування.
Але це ж по всій Україні буде прийматися.
Звичайно. Якщо брати по Львівщині – крім того, проведення кисню. Ми стикнулися з ковідом – чому такий довгий був карантин? Тому що лікарні не були підготовлені. От ми з березня готуємо лікарні для того, щоб вони могли приймати пацієнтів. На даний момент підготовлено вже більше 2500 ліжок для прийняття ковідівських хворих. І далі йде робота з місцевими районними лікарнями для того, щоб така кількість ліжок збільшувалася.
Тобто ви хочете сказати, що лікарні зараз готові?
Зараз вони далі проходять процес підготовки. Деякі з них готові, деякі ми підготовлюємо. Які готові лікарні – ми збільшуємо кількість ліжок. Що це означає? Це треба підвести під кожне ліжко кисень. Завдання – до 80% ліжок щоб мали проведений кисень, тому що основна проблема – це дихальна недостатність при ковіді.
Я це розумію, але ця епідемія рано чи пізно мине…
А в нас будуть хороші лікарні з хорошими ліжками – це не мине, це залишиться.
Але 80% обладнаних киснем…
Обладнаних ліжок. Звичайно, це не від 16 тисяч ліжок, які є, а від тих, які віддані під ковід – це зараз 2500. Це абсолютно нормальні цифри для надання допомоги населенню.
Добре, то це означає, що в нас більше не буде цих локдаунів, тобто повного карантину, коли не можна ходити на роботу, на вулиці?
А оце треба працювати з людьми. Це відповідальність кожного з нас – чи ми доведемо до локдауну, чи ні. Якщо ми, заходячи в магазин, не вдягаємо масочку, то ми не дбаємо не тільки про своє здоров’я, а й про здоров’я тих, з ким ми спілкуємося.
Тому якщо ми говоримо, що не можна брати участь у масових заходах, якщо при вході в магазин одягніть масочку, при вході на заправку одягніть масочку... І якщо кожен з нас буде виконувати правильно настанови для збереження власного здоров’я – то точно локдаунів не буде.
Я це розумію. Але люди є такі, які є – і поводяться так, як поводяться. А питати будуть з вас.
Люди – не такі, які є. Люди змінюються, вони думають, вони усвідомлюють. І з кожним днем, я думаю, населення зовсім по-іншому ставиться до роботи лікарів і до свого здоров’я. Я вважаю, що за цей час зріс авторитет лікарської професії, тому що ми побачили, наскільки важлива є професія лікаря і наскільки важко їм працювати.
З іншого боку, і людина змінюється – вона розуміє, що якщо ти не займаєшся профілактикою, то будеш займатися лікуванням. Набагато дешевше займатися профілактикою захворювання.
Це зрозуміло. Лікарі говорять це все життя – але, на жаль…
Ми ніколи не стикалися з пандемією такого типу.
Добре, давайте трошки під цим риску підведем, бо я ще хотів вас запитати про ініціативу президента провести оце опитування – п’ять питань у день виборів. Дуже багато політиків критикують, бо це ніби трошки таке зловживання на користь конкретної партії «Слуга народу», тому що президент Зеленський асоціюється з цією партією. Ви так не вважаєте?
Я вважаю, що питання опитування прописані в Конституції так само, як вибори, референдуми й інші форми опитування. Я вважаю, що це абсолютно нормально – так само, як соціологи проводять екзит-поли при виході з виборчих дільниць, так само проводити і народне опитування.
А яка вага цього опитування? Навіщо, що це?
Ми дуже часто стикаємося з такими речами, що політики набагато краще знають, що робити і як робити. І люди дуже часто не залучені до процесу прийняття рішень – або за них надумують те, що вони думають, медіаексперти, експерти, професійні політики, які вже енну кількість років при владі можуть приймати кращі рішення. А оце поставити питання, що ви думаєте, – це дуже правильно. Це дасть розуміння, чи правильно ми рухаємося.
А ви впевнені? Дивіться, питання пересічному виборцю, чи треба робити вільну економічну зону на Донбасі. Люди не розуміють, що таке вільна економічна зона. Кого ви хочете питати – бабусю в селі Підтемному?
Я вже неодноразово казав, що я сам виступаю за вільні економічні зони на Львівщині.
Окей, я можу зрозуміти – ви достатньо проінформована людина. А виборці не інформовані.
Ми так завжди будемо говорити, що наш народ нічого не знає, що люди не розуміють. Нічого подібного – люди набагато краще орієнтуються в процесах, які проходять. То ми 30 років кажемо, що ми все краще за них знаємо. Нічого подібного – ніхто краще не знає, ніж люди, які живуть і бачать, що робиться в тій державі.
Добре. А от теж одне з питань – довічне ув’язнення за економічні злочини. Ви як – за чи проти? Президент хоче запитати.
Я завжди люблю читати, що прописано в законі. Але ініціатива мені імпонує.
Тобто довічне?
Імпонує мені, що за великі економічні злочини має бути серйозне покарання. Тому що ми так ніколи не розірвемо це кільце корупції.
А можливо, достатньо посадити хоча б кількох відомих корупціонерів нехай на три роки реального ув’язнення – і показати, що це працює, закон працює: нехай на три роки, але він працює. Ніж говорити про довічне ув’язнення, але нікого не садити.
Це питання до правоохоронних органів.
Мене ще здивувало – сьогодні стало відомо, що про легалізацію марихуани медичної хоче запитати президент. Ви як – за, проти?
Якщо питання медичної марихуани і використання в медичних цілях – то це один з якісних знеболювальних препаратів, що дуже потрібен людям, які страждають від постійного болю і від невиліковних хворіб. Знову ж таки, залежно як буде пописано в законі і з якою метою то використовувати. Якщо в медичних цілях – звичайно, що це, напевно, потрібно.
Добре, дякую, наш час добігає кінця. Навряд чи ми з вами побачимося до виборів. Може, ще щось хочете сказати глядачам, читачам?
Я б хотів, щоби всі прийшли на дільниці 25 жовтня і зробили правильний вибір відповідно до того, хто як працює, і оцінили.
Зрозуміло, дякую. Нагадаю, що сьогодні в студії ZAXID.NET LIVE був голова Львівської обласної державної адміністрації Максим Козицький. Мене звати Олег Онисько. Дякую, що читаєте і дивитеся ZAXID.NET.