Дві гей-пари через ЄСПЛ вимагають від України визнання одностатевих партнерств на рівні шлюбу

10:48, 1 серпня 2015

Дві гомосексуальні пари з України подали позов до Європейського суду з прав людини. Про це повідомили у Центрі інформації про права людини.

«Одна пара – з Києва, хлопці живуть разом з 2010 року в орендованому житлі, а також в будинку в селі Чернігівської області. Друга пара – з Луганська. Вони познайомилися в 1998 році, через шість років спільно купили квартиру, де жили до липня 2014 року – через бойові дії на Донбасі змушені були виїхати і зараз проживають у Києві у друзів.

Обидві пари ведуть спільне господарство, за час спільного життя зробили ряд великих покупок (машину, квартиру, побутову техніку), однак це майно належить тільки одному з партнерів. Майнові відносини, у тому числі на володіння власністю, українським законодавством ніяк офіційно не визнаються і не регулюються. Тому у разі розлучення, хвороби або смерті одного з партнерів з розділом майна виникнуть проблеми», – йдеться в повідомленні.

За словами заявників, національне законодавство України позбавляє їх можливості зареєструвати шлюб, тому що стаття 51 Конституції України передбачає, що «Шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка ...», а відповідно до ч.1 ст.21 Сімейного кодексу України «Шлюбом є ​​сімейний союз жінки і чоловіка».

Заявники посилаються на рішення ЄСПЛ у справі Schalk and Kopf v. Austria (no. 30141/04, ECHR 2010), в якому ЄСПЛ визнав, що відносини співжиття одностатевої пари, яка живе в стабільному de facto партнерство, підпадає під поняття «сімейного життя».

Також у скарзі заявники нагадують, що в Україні існує інститут цивільного шлюбу. Так, пара, яка не зареєструвала шлюб, але живе як одна сім'я, володіє набутим спільно майном на рівних. Іншими статтями Сімейного кодексу передбачено право усиновити дитину і взяти на утримання партнера, який став непрацездатним.

Однак ці права стосуються тільки різностатевих пар.

«Заявники стверджують, що ця різниця в правах не переслідує законних цілей і є дискримінаційною, оскільки не має об’єктивного і розумного виправдання. Вони вважають, що вони піддаються дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації», - йдеться в тексті скарги.

Нагадаємо, 21 липня ЄСПЛ прийняв рішення, яким вимагає від Італії надання одностатевим парам більше прав для узаконення свого союзу. Оскільки Україна є членом Ради Європи, то рішення ЄСПЛ поширюються і на неї. Також у судовому органі Ради Європи діє прецедентний принцип, тому даний випадок зможуть використовувати як аргумент під час розгляду інших справ.

Зазначимо, 16 липня глава Української греко-католицької церкви Блаженніший Святослав Шевчук звернувся до голови Верховної Ради з заявою, в якій вказав, що пропозиції до нової редакції Конституції України містять серйозні загрози для інституту сім’ї в Україні та створюють підґрунтя для легалізації одностатевих партнерств. Останні Шевчук називає «неприйнятними для морального здоров'я та природного розвитку суспільства».