Дві смуги в ЄС

Як працює нова пропускна система на українсько-польському кордоні

16:32, 20 січня 2016

Експеримент із розмежуванням смуг руху для автомобілів із українською та іноземною реєстрацією, який 16 січня запровадили у пунктах пропуску «Краковець» та «Рава-Руська» має шанси почати працювати постійно та у всіх пунктах пропуску України із Польщею.

Нагадаємо, 16 січня у двох пунктах пропуску почали діяти окремі смуги для автомобілів із іноземною реєстрацією. Володимир Єгоров, начальник Західного регіонального управління ДПСУ, каже, що експеримент мав тривати до 20 січня, але оскільки на цей час припали другий святвечір та Водохреща і потік автомобілів через кордон значно зменшився, то експеримент вирішили продовжити до 28 січня. Упродовж двох тижнів митники і прикордонники спостерігатимуть, чи зменшились черги і час оформлення транспортних засобів у пунктах пропуску.

За словами Левка Прокіпчука, начальника Львівської митниці ДФС, прикордонники і митники уже сьогодні фіксують зменшення черги і часу оформлення авто. Це дає підстави стверджувати, що експеримент почне діяти на постійній основі.

ZAXID.NET спробував розібратись у суті експерименту, який почав діяти на україно-польському кордоні.

***

Що сталось?

Західне регіональне управління Держприкордонслужби України спільно з Львівською митницею 16 січня вирішили запровадити експеримент у пунктах пропуску «Краковець» та «Рава-Руська». Таке рішення було прийнято через величезні черги у пунктах пропуску України та, як наслідок, багатогодинне очікування перетину кордону.

Суть експерименту полягає у тому, для автомобілів із іноземною реєстрацією відведено окрему смугу руху на пунктах пропуску. Транспортні засоби із українською реєстрацією перетинатимуть кордон без змін.

Для чого це зроблено?

Щороку кількість осіб та автомобілів, які перетинають кордон України та Польщі зростає на 10%. За словами Левка Прокіпчука, та кількість пунктів пропуску, яка діє сьогодні на кордоні не справляється із напливом людей. Наслідки цього ми спостерігали під час новорічно-різдвяних свят, коли черги на кордоні зросли у рази. Громадяни відреагували численними скаргами на роботу митників та прикордонників.

За два тижні зимових свят українсько-польський кордон перетнули понад 800 тис. осіб та понад 210 тис. транспортних засобів, що на 23% і 5% більше звичайного режиму роботи.

Прикордонники кажуть, що максимальна пропускна спроможність пункту пропуску «Краковець» становить 2 тис. автомобілів на добу. Фактично пункт пропускає 4 тис. авто. Однак у загальному потоці були автомобілі не лише тих, хто їхав на різдвяні свята до Європи відпочити.

За словами Володимира Єгорова, начальника Західного регіонального управління ДПСУ, 65-70% усіх оформлених автомобілів – це машини з іноземною реєстрацією під керуванням громадян України, які мешкають у прикордонній зоні. Кожні п’ять днів їм треба перетнути державний кордон з Польщею, щоб могти далі їздити в Україні автомобілем із іноземною реєстрацією. Саме ці так звані «транзитники» створювали довгі черги на кордоні у яких змушені простоювати усі, хто виїжджає з України.

Які наслідки експерименту?

Якщо унаслідок цього експерименту черги та час оформлення автомобілів на кордоні зменшаться, то ДПСУ та ДФС введуть аналогічні смуги в інших пунктах пропуску на кордоні із Польщею, а згодом і у решті пунктів пропуску Західного регіонального управління Чернівецькій, Закарпатській та Волинській областях.

Левко Прокіпчук каже, що навіть попередні результати експерименту із розмежування смуг руху для автомобілів є позитивними. За його словами, час очікування на перевірку документів для автомобілів із українською реєстрацією зменшився. Натомість дещо збільшився час очікування для транспорту з іноземними номерами, оскільки таких автомобілів є більше.

Негативним моментом у цьому експерименті є те, що іноземці, які виїжджають з України тепер будуть очікувати пропуску разом із тими, хто змушений кожні п’ять днів перетинати кордон. «Вже є певне невдоволення іноземців цими нововведеннями. Але ми у першу чергу повинні організувати комфортний перетин кордону для наших громадян», - заявив Левко Прокіпчук.

За порядком на кордоні відтепер стежить поліція

Ще одним експериментом, який діє на українсько-польському кордоні є спільне патрулювання, яке здійснюють поліцейські та прикордонникиу пунктах пропуску «Краковець» та «Рава-Руська». Його суть полягає у тому, що поліція та прикордонники упорядковують черги на кордоні і стежать, щоб водії-нахаби не проїжджали на огляд поза чергою.

Що буде далі?

Найближчим часом, прогнозують митники, ситуація на кордонах стане ще більш напруженою.

«Після введення безвізового режиму із Євросоюзом кількість громадян і транспортних засобів, які перетинатимуть кордон зростатиме ще більше. Це є викликом для митниці і прикордонної служби, на який ми намагаємось знайти відповідь», - заявив Левко Прокіпчук.

Що може змінити ситуацію?

Варіантів є декілька:

1. Верховна Рада України має прийняти зміни до законодавства, які врегульовують перебування в Україні автомобілів з іноземною реєстрацією. Власники таких авто не повинні кожні п'ять днів перетинати кордон і створювати черги.

2. Ситуацію може змінити будівництво доріг між пунктами пропуску. Щоб водії, які приїхали, наприклад, на Краковець і побачили, там величезну чергу, могли поїхати напряму до пункту пропуску у Раву-Руську, а не змушені були вертатись назад до Львова. Такі дороги зараз є у Польщі.

3. У 2015 році Польща виділила Україні 100 млн євро на створення спільних пунктів пропуску на кордоні. Ці пункти мали б розвантажити вже існуючі переходи.