Розміщення замовних матеріалів у пресі стало основним виявом роботи кандидатів у президенти України з друкованими ЗМІ. Здебільшого це матеріали позитивного змісту. Редакції не брали замовних матеріалів «проти», але брали замовні матеріали «за», - повідомила 29 січня під час круглого столу «Замовні матеріали в українських ЗМІ: моніторинг та правова оцінка» виконавчий директор Інститут масової інформації Вікторія Сюмар.
За її інформацією, кількість замовних матеріалів з наближенням дати виборів невпинно і стрімко зростала у всеукраїнських друкованих виданнях та регіональних у всій Україні. Детальний аналіз цієї динаміки наведено у таблиці нижче.
Виконавчий директор Інституту масової інформації пояснила: "Ми не можемо зловити когось за руку, щоб стверджувати, що за розміщений в газеті матеріалу взяли гроші, але ми можемо проаналізувати і сказати, що певні матеріали виконані з порушенням стандартів: в них немає балансу сторін, не подана друга позиція, матеріал просто не актуальний".
В.Сюмар зазначила: "Замість того, щоб запропонувати країні реальну дискусію, показати плюси і мінуси кожного кандидата, проаналізувати їхні передвиборчі програми, і те, як вони виконували попередні програми, українські мас-медіа переважно зосередилися на тому, щоб зобразити основних кандидатів в образі або матері Терези, як виглядала Тимошенко, або показати рятівника нації, або ефективного лідера". Вона додала: "Внаслідок такої роботи українських мас-медіа, можливості свідомого вибору для українців були суттєво знижені. Робити висновки можна з реальної інформації, а не з піар текстів про те, як Юлія Володимирівна полум’яно бореться із свинячим грипом. Таких сюжетів було значно більше, ніж тих, де аналізувалося, чому країна виявилася неготовою до цієї епідемії".
За її словами, ці процеси несуть загрозу і самим ЗМІ. "Це дуже небезпечно. Це вбиває українську журналістику. Пресу після цього вважати за четверту владу не будуть. Пресу, яку можна купити, не бояться, до неї ставляться як до обслуговуючого персоналу. Преса, зроблена в інтересах політиків, породжує недовіру аудиторії, і це вбиває медіа як бізнес, бо її перестають купувати", - сказала В.Сюмар.