Екоактивісти пікетували ЛОДА, протестуючи проти будівництва малих ГЕС на річках області

Учасики акції вимагали розірвати меморандум між Львіською ОДА та Асоціацією гідроенергетики

18:00, 23 квітня 2019

У вівторок, 23 квітня, під стінами Львівської обласної державної адміністрації відбулась акція протесту проти будівництва міні-гідроелектростанцій на річках Львівщини. Екоактивісти розповіли про шкоду, яку річкам може завдати каскад нових ГЕС. В акції також взяли участь любителі сплавлятись по гірських річках – вони протестували, сидячи в каяках.

Акція «Ні новим греблям. Так вільним річкам!» розпочалась о 16:00. В ній взяли участь активісти організацій БФ «Екологія-Право-Людина», ГО «Бюро екологічних розслідувань» та туристично-спортивного клубу «Манівці» – загалом близько десятка людей. За їх інформацією, на річках Львівщини планують збудувати близько 60 малих ГЕС.

За словами аналітика БФ «Екологія-Право-Людина» Петра Тєстова, такі ГЕС вигідні лише підприємцям, адже в Україні вони досі отримують гроші по «зеленому тарифу», тобто за завищеною ціною, але буквально знищують екосистему річок та берегів.

«Малі ГЕС генерують лише 1/6 відсотка усієї електроенергії, яку виробляють в Україні. Щоб вони створювали хоч 1%, треба їх у 6 разів більше. І це при тому, що більшість річок України ними вже забудована. Тобто їх будівництво не дасть нам жодної енергонезалежності і принесе вигоду лише їх власникам. Натомість місцеве населення задумається лише тоді, коли хати, що розташовані вище греблі, під час паводків будуть затоплені, а хати, які розташовані нижче, просто не матимуть води, поки на електростанції не опустять шлюзи», – сказав ZAXID.NET Петро Тєстов.

Представники туристично-спортивного клубу «Манівці» під час протесту проти будівництва каскаду міні-ГЕС на річках Львівщини (фото ZAXID.NET)

Також участь в акції взяли представники туристично-спортивного клубу «Манівці». Вони протестували, сидячи у каяках, на яких сплавляються гірськими річками.

«Ми намагаємося привернути увагу до проблеми. По суті це така своєрідна метафора – або існуватимуть гідроелектростанції і ми будемо пливти по бетону, або ГЕС у нас не будуватимуть і туризм розвиватиметься нормально. В Європі альтернативною вважають лише вітрову і сонячну енергетику, у нас ж досі в цій категорії гідроенергетика, яка буквальну руйнує річки і туризм на них і завдає набагато більших збитків, ніж користі»,– сказав тренер та керівник туристично-спортивного клубу «Манівці» Тарас Білошицький.

Активісти вимагали розірвати меморандум, який у 2017 році підписав голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка зі спілкою «Асоціація Гідроенергетика України». Зокрема, губернатор Львівщини пообіцяв взаємодіяти з державними органами та органами місцевого самоврядування щодо розробки та реалізації програм розвитку гідроенергетики. Йдеться про побудову цілого каскаду гідроелектростанцій на карпатських річках Львівщини – Стрию, Опорі, Дністрі, Свічі.

За словами активістів, ЛОДА проводить круглі столи щодо цього проекту, але не запрошує активістів на них і ніде не публікує їх результатів, а тим часом вони отримують інформацію зі своїх джерел у «Львівобленерго» про те, що йдуть перемовини про десятки ділянок, на яких будуватимуть ГЕС.

Натомість директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОДА Руслан Гречаник підтвердив лише наміри будівництва двох таких ГЕС і наразі вони на стадії погоджень.

«Зараз проходять процедуру оцінку впливу на довкілля дві ГЕС у Дрогобицькому і Миколаївському районах, – сказав Руслан Гречаник. – Без такого висновку будь-яка планована діяльність, щ може чинити такий вплив, заборонена».