Головний ризик на на шляху до підписання Угоди про асоціацію на сьогоднішній день – фінансово-економічна криза в ЄС. Про це заявив міністр закордонних справ Леонід Кожара в інтерв’ю газеті «День».
«Усі питання розширення Євросоюзу, причому в будь-якому вимірі, навіть у вимірі асоціації, дуже гостро сприймаються в країнах-членах. І це при тому, що існує абсолютно позитивне ставлення у більшості країн-членів ЄС. Проте деякі країни дуже чутливо ставляться до питань розширення ринків, розширення політичної асоціації. Тому головне завдання на сьогодні Міністерству закордонних справ, щоб ми більш активно інформували наших партнерів у Євросоюзі про можливості, які надає Україна для ЄС», – зазначив голова МЗС.
Водночас Кожара зазначив, що процес іде позитивно.
Щодо питання із ув’язненням Юлії Тимошенко, міністр наголосив, що«вибіркове» правосуддя як система репресій української опозиції через судову систему в Україні відсутня.
«Немає такої системи. Є конкретна кримінальна справа і вона має вирішуватися суто в юридичній площині. Нещодавно президент ухвалив рішення про помилування іншого міністра колишнього уряду – Юрія Луценка, і все це було зроблено в межах закону. Більше того, всі юридичні процедури щодо справи Луценка були завершені. Та цього не можна сказати на сьогоднішній день про справу Тимошенко. Але ми глибоко переконані, що одна кримінальна справа – щодо колишнього прем’єра – не може бути перешкодою у відносинах такої великої держави як Україна, з Європейським Союзом», – вважає Кожара.
Також він додав, що німецький політик, голова Вільної демократичної партії Ґідо Вестервелле, з яким міністр мав зустріч, публічно під час прес-конференції заявив про підтримку Німеччиною європейських прагнень України.
«Я розумію, що на сьогодні в Німеччини залишається питання, але ми будемо роз’яснювати в тому ключі, що одна кримінальна справа не може бути перешкодою. Нам необхідно ширше цю позицію доводити німецькій стороні», – зазначив голова МЗС.
Нагадаємо, 10 грудня 2012 року Рада закордонних справ ЄС ухвалила висновки, в яких заявила про готовність підписати угоду про асоціацію з Україною до Вільнюського саміту "Східного партнерства", запланованого на листопад 2013 року, за умови прогресу у зміні виборчого законодавства, вирішенні проблеми вибіркового правосуддя та продовження реформ в рамках Порядку денного асоціації.
Екс-голова Європарламенту Єжи Бузек визнав, що нині відносини України з ЄС далекі від «фантастичного моменту», який був у 2004–2005 роках, і після якого і ЄС, і Україна зробили низку помилок.
Тим не менше, під час саміту Україна-ЄС, що відбувся наприкінці лютого, Київ та Брюссель оприлюднили заяви про відданість угоді про асоціацію, СОТ та ЗВТ. Екс-міністр закордонних справ Борис Тарасюк переконаний, що принципове рішення про підписання угоди з Україною Європейський Союз буде приймати у травні.