Економіка сьогодні і завтра

Під час стратегічної сесії у Львові обговорили перспективи розвитку України у 2019 році

19:57, 18 грудня 2018

У п'ятницю, 14 грудня, у Львові відбулась стратегічна сесія на тему «Перспективи розвитку економіки України у 2019 році». Бізнесмени та економісти з усієї Західної України обговорили можливості та ризики, які чекають на українську економіку у 2019 році.

ZAXID.NET також побував на зустрічі, тож підбиваємо короткі підсумки сказаного.

***

Тенденції 2018 року

Про основні тенденції української економіки у 2018 році гостям стратегічного форуму розповіла представниця інституту ринкових досліджень GfK Тетяна Ситник. За її інформацією, ВВП у 2018 році перевищив цей показник у 2017 році. Тенденцію до зростання у цьому році зберегли і ділові очікування, і споживчі настрої.

Зросли у цьому році і чотири із п'яти основних галузей виробництва, на які припадає 50% ВВП, – це торгівля, переробна промисловість, транспорт та сільське господарство. Натомість у 2018 році суттєво знизився рівень видобувної галузі. Близько 10% ВВП України склали перекази із закордону, загальна сума яких перевищила 5,5 млрд доларів США.

Галузі-лідери зростання року, що минає, – це будівництво, ІТ та операції з нерухомістю. Також у 2018 році суттєво зріс рівень інвестицій та імпорту. Дещо повільніше зріс експорт.

У цьому році українці найбільше витрачали на побутову техніку. На другому місці за рівнем витрат громадян охорона здоров'я. Далі приблизно на одному рівні витрати на придбання одягу та взуття, а також оплату комунальних послуг.

Цікаво, що реальна зарплата українців у 2018 році також зростала, як і минулого року, і майже досягла докризового рівня кінця 2013 року. Найвища номінальна зарплата традиційно в мешканців Києва та Київської області – понад 10 тис. грн на місяць. На другому місці за цим показником Донецька область із майже 8 тис. грн на місяць. Далі йдуть Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Полтавська та Одеська області. Львівська із цифрою 6,4 тис. грн на місяць опинилась аж на восьмому місці.

Позитивно те, що у 2018 році українці більше купували великі товари, такі як житло чи автомобілі. А банки, які також стабілізувались, поступово відновлюють кредитування малого і середнього бізнесу.

У наступному році суттєво зросте розмір виплат за зовнішніми боргами порівняно із цим роком.

Прогноз на 2019 рік

Про прогнози на наступний рік під час стратегічної сесії розповів співзасновник та директор економічних програм Українського Інституту Майбутнього Анатолій Амелін. За його словами, ріст ВВП, який Україна показує уже впродовж трьох років після закінчення кризи 2014-2015 років, збережеться. Однак у 2019 році темпи росту ВВП України дещо знизяться.

Дефіцит держбюджету України у 2019 році, за прогнозами, становитиме 2,4%.

У наступному році зросте збір сільськосгосподарських культур, зокрема пшениці та кукурудзи. Однак очікують незначне зниження видобутку нафти і залізної руди.

Серед найбільших економічних ризиків наступного року ескалація конфлікту на сході України, ймовірне зниження інвестицій, вибори та ймовірна зміна Конституції з приходом нової влади, а також девальвація.