Економіка урни

Україна витратить на вибори майже ₴1 млрд, а кандидати-невдахи повернуть їй лише ₴60 млн

18:57, 1 жовтня 2014

На проведення позачергових виборів до Верховної Ради, що відбудуться 26 жовтня, з держбюджету виплатять майже 981 млн грн. Теоретично ці гроші мали б повертатися у держбюджет у вигляді грошових застав, які учасники виборів сплачують за право взяти у них участь. Але, як з’ясував ZAXID.NET, у бюджет повертається менше 6%. Причина – надто низький рівень грошової застави.

Згідно із законом «Про вибори народних депутатів України» кожна політична партія для участі у виборчих  перегонах вносить грошову заставу у розмірі 1000 мінімальних зарплат – зараз це 1,218 млн грн. Повертається застава лише тим партіям, які подолають виборчий бар’єр у 5%.

Станом на 1 жовтня для участі у виборах офіційно зареєстровані 29 виборчих списків партій, які сукупно сплатили трохи більше 35,3 млн грн. Судячи з прогнозів соціологів, подолати виборчий бар’єр вдасться лише 5-6 партіям, тобто загалом у держбюджеті залишиться 28-29 млн грн.

«На початку кампанії я прогнозував, що на виборах зареєструється не більше 15-20 партій. Думав, що коротка кампанія та економічна криза обмежать кількість потенційних «технарів». Помилився. Їх сьогодні в бюлетені буде 29, – каже екс-голова Комітету виборців України Олександр Черненко, який балотується у виборчому списку «Блоку Петра Порошенка». –  Слабкою втіхою є той факт, що бюджет повниться заставою тих, хто не пройде. Але це копійки. Не перекриють навіть витрат на папір для бюлетенів, які через таку кількість партій знову будуть довгими. Заставу однозначно треба збільшувати».

У мажоритарних округах ЦВК зареєструвала понад 2,5 тис. кандидатів у народні депутати, кожен з яких був зобов’язаний внести грошову заставу у 12 800 грн (10 мінімальних зарплат) – тобто сукупно вони заплатили понад 32,3 млн грн. Повертають заставу лише переможцям в округах. На цих виборах їх буде не 225 (як завжди), а близько 200, бо вибори не відбуватимуться у Криму і тих округах Донбасу, які перебувають під контролем терористів. Тобто у результаті держбюджет отримає менше 30 млн грн.

Загалом із майже мільярда гривень, витраченого на проведення виборів, у держбюджет повернеться безпосередньо менше 60 млн грн.

***

Щодо витрат на вибори, то передбачені 980 млн грн підуть на оренду приміщень для роботу виборчих комісій, оплату витратних матеріалів та праці членів комісій, причому зарплата члена виборчкому не може бути нижчою, ніж його зарплата за постійним місцем праці.

У випадку, коли йдеться про пенсіонера чи безробітного, то його винагорода не може бути меншою, ніж мінімальна заробітна плата. При цьому і пенсіонери, і безробітні, які перебувають на обліку в Центрі зайнятості, тобто отримують допомогу по безробіттю, не позбавляються соціальних виплат. Тобто за час роботи в комісії, їм буде нарахована і винагорода за роботу, і всі соціальні виплати.

Крім того, членам виборчкомів можуть нараховувати одноразову грошову винагороду. Її розмір визначається на засіданні комісії за поданням голови і залежить від особистого внеску кожного члена комісії у її діяльність.