Екс-голову «Укравтодору» Славоміра Новака затримали за підозрою у корупції

Польська прокуратура інкримінує Новаку відмивання грошей

09:25, 20 липня 2020

Колишнього керівника «Укравтодору» Славоміра Новака затримали у Варшаві за підозрою у корупції, керуванні організованою злочинною групою та відмиванні грошей. Про це у понеділок, 20 липня, інформує польське радіо RMF.FM.

Разом із Новаком затримали колишнього керівника військового підрозділу «Грім» Даріуша Завадку і ґданського підприємця Яцка П. (ймовірно, йдеться про Яцека П'єхота, який був головою польсько-української господарчої палати).

Затримання Славоміра Новака – це наслідок міжнародного слідства, яке вела група прокурорів з Польщі та України, Служба безпеки України та Національне антикорупційне бюро України.

Злочини у яких звинувачують Новака були скоєні ним, коли він очолював «Укравтодор» у 2016-2019 роках. Сьогодні йому оголосять звинувачення за шістьма статтями.

Пізніше прес-служба НАБУ повідомила, що у зв’язку із затриманням Славоміра Новака українські та польські детективи проводять низку обшуків у Києві, Львова та Польщі. Славоміра Новака підозрюють у участі в злочинній організації у сфері дорожнього господарства.

«Слідчі дії здійснюють силами міжнародної слідчої групи в офісах «Укравтодору», компаній-учасниць тендерів державної агенції, а також за місцем проживання колишніх посадовців державної агенції та громадян Польщі-ймовірних учасників злочинної організації», – повідомили у прес-службі НАБУ.

НАБУ і САП проводять обшуки у Львові та Києві у справі Славоміра Новака

Пізніше в САП розповіли, що Новака підозрюють у вимаганні хабарів і причетності до розкрадання коштів міжнародних організацій, які виділяли гроші для ремонту доріг в Україні. Чиновник, зокрема, пропонував за винагороду вирішити проблеми компаній, які запізнювались зі здачею ремонтних робіт

У 2013 році Славомір Новак уже потрапив у корупційний скандал у Польщі. Будучи міністром транспорту і будівництва він подав фальшиві декларації, де не вказав придбання дорого годинника Maxi Marine Chronometer швейцарської фірми Ulysse Nardin вартістю понад 20 тис. злотих. Це стало причиною відставки Новака з посади міністра. Згодом суд оштрафував його на 5 тис. злотих за неправдиве декларування.

У жовтні 2016 року Славомір Новак став виконувачем обов'язків глави «Укравтодору» та отримав українське громадянство. Інформації про те, чи після звільнення Новак відмовився від українського громадянства наразі немає. У 2016 році Новак повідомив, що із набуттям українського громадянства не відмовлятиметься від громадянства Польщі.

Після призначення в.о. голови «Укравтодору» Славомір Новак потрапив у аналогічний скандал в Україні. НАЗК звинуватило його у тому, що він недостовірно вказав вартість автомобіля та суму коштів, розміщених на банківських рахунках. Новак оскаржив звинувачення у суді і виграв.

Коментуючи призначення Новака головою «Укравтодору» у 2016 році, тодішній міністр транспорту Володимир Омелян заявляв, що цим призначенням «наповнює Украавтодор європейським змістом.

«Протягом десятиліть компанія Укравтодор була джерелом корупції, об’єктом нарікань і зрештою – навіть глузування з боку громадян. Україна входить в еру нових доріг, нової інфраструктури, що має дати державі – зростання економіки, громадянам – безпеку, комфорт та нові стандарти життя. Не можна будувати нові дороги старим заіржавілим катком. Не можна перетворити Укравтодор на сучасну швидку європейську компанію, послуговуючись пострадянським мисленням. Європейський керівник має наповнити Укравтодор європейським змістом», – прокоментував призначення Новака міністр інфраструктури Володимир Омелян на своїй сторінці у Facebook.