Екс-керівникам «ПриватБанку» повідомили про підозру в розтраті 8,2 млрд грн

Чиновники списали борги іноземних компаній перед націоналізацією банку

18:27, 15 березня 2021

Детективи Національного антикорупційного бюро (НАБУ) повідомили про підозру у розтраті 8,2 млрд грн колишнім голові правління, його заступнику та керівнику департаменту міжбанківських операцій «ПриватБанку». Про це повідомили у пресслужбі НАБУ у понеділок, 15 березня.

У НАБУ уточнюють, що ця схема є другим епізодом злочинної діяльності топ-менеджменту «ПриватБанку», яку викрили детективи. Перший стосується виведення майже 140 млн грн через підконтрольну колишнім бенефіціарам фінустанови страхову компанію. У цій справі трьом екс-посадовцям раніше вже повідомили про підозру. У цій справі колишнього першого заступника голови правління «ПриватБанку» Володимира Яценка відправили під варту до 22 квітня 2021 року. Втім, він вийшов під заставу.

У НАБУ також розкрили деталі схеми.

«В останній день перед визнанням банку неплатоспроможним у грудні 2016 року, ексголова правління спрямував до банківської установи, розташованої в одній з країн ЄС листи з проханням погасити заборгованість двох великих агрокомпаній за раніше виданими акредитивами за рахунок коштів ПАТ «Приватбанк», які зберігалися на кореспондентському рахунку у цьому банку», – пояснив керівник підрозділу детективів Бюро Олександр Скомаров.

Він зазначив, що топ-посадовці підробили банківські документи у банківській установі, внесли несанкціоновані зміни у баланс банку, внесли зміни у раніше створені електронні документи в електронній системі банку, аби цей злочин приховати.

У НАБУ не вказують про кого з колишніх посадовців йде мова, однак вочевидь йдеться про екс-голову правління «ПриватБанку» Олександра Дубілета та екс-першу заступницю голови правління СК «Інгосстрах» Олену Бичіхіну.

Зазначається, що підозри погодила генеральна прокурорка Ірина Венедіктова.

«Взяла на себе відповідальність санкціонувати ще 3 підозри колишнім посадовим особам «ПриватБанку»«, — написала генпрокурорка на своїй сторінці у Facebook.

Вона пояснює, що коли топ-посадовці «ПриватБанку» зрозуміли перед його націоналізацією, що невдовзі втратять контроль над грошима, вони «вирішили ухвалити рішення про незаконне списання грошових зобов'язань іноземних товариств перед банком за рахунок коштів цього ж банку». Тому замість цих товариств боржником визначили пов’язану з «ПриватБанком» фірму Claresholm Marketing LTD.

«Слідство має у своєму розпорядженні усі необхідні докази: від підписання документів минулими датами до внесення фіктивних даних у бухгалтерську документацію», — заявила генпрокурорка.

Нагадаємо, у грудні 2016 року «ПриватБанк» був націоналізований рішенням українського уряду. Компанія Kroll за результатами аудиту повідомила, що колишні менеджери «ПриватБанку» вивели понад 5,5 млрд доларів. Кредити, які видавав «ПриватБанк» юридичним особам, використовувалися для придбання активів та фінансування бізнесу ексакціонерів і груп пов’язаних із ними осіб в Україні та за кордоном. Схема діяла приблизно 10 років.

Ігор Коломойський та його бізнес-партнер Геннадій Боголюбов прямо чи опосередковано володіли понад 91,5% акцій «ПриватБанку». Інші належали міноритарним акціонерам, зокрема менеджменту на чолі з головою правління Олександром Дубілетом.

Коломойський неодноразово критикував рішення про націоналізацію «ПриватБанку», називаючи його незаконним. Він намагається оскаржити його в судовому порядку. Зі свого боку, уже націоналізований «ПриватБанк» прагне відсудити в колишніх власників, як він стверджує, незаконно виведені кошти. Відповідна справа у Високому суді Англії та Уельсу буде розглядатися в березні 2022 року.