Екс-прем’єр-міністр Польщі заявив про непричетність Бандери до Волинської трагедії

11:38, 26 лютого 2018

Колишній прем’єр-міністр Польщі Ян Ольшевський вважає, що поляки безпідставно звинувачують Степана Бандеру у трагедії на Волині. Бандера, на думку екс-прем'єра, відповідальний лише за убивство міністра внутрішніх справ Польщі Броніслава Пєрацького у 1934 році.

«Злочин Степана Бандери проти польської держави був насправді тільки один (убивство Пєрацького - ред.). І ті, хто сьогодні у Польщі охоче говорять про бандеризм, найчастіше про цей злочин забувають», - заявив у розмові із «Super Express» Ян Ольшевський, критикуючи зміни до закону про Інститут національної пам’яті.

Ян Ольшевський також зауважив, що у Польщі помилково пов’язують ім’я Степана Бандери із Волинською різнею.

«Бандера відповідальний за замах на керівника польського МВС, полковника Броніслава Пєрацького за що й був засуджений до смертної кари», - наголосив Ян Ольшевський.

Ольшевський стверджує, що рішення про невиконання смертної кари щодо Бандери прийняв Юзеф Пілсудський.

«Рішення про невиконання смертного вироку було прийняте за відома, а найімовірніше на підставі наказу самого маршалка (Юзефа Пілсудського – ред.). І дуже добре, що так сталось. Бо Бандера відіграв дуже важливу роль в історії боротьби українців за незалежність», - додав колишній прем’єр-міністр Польщі.

Він також зазначив, що з Волинською трагедією «Степан Бандера не мав нічого спільного», бо у час, коли вона відбувалась був вже у концтаборі «Заксенгаузен», куди його ув’язнили німці.

«Якби Бандера міг тоді приймати рішення, то найімовірніше злочину на Волині не відбулось. Він був мислячим політиком», - каже Ян Ольшевський і додає, що Волинську різню треба пов’язувати із іменем Романа Шухевича, командувача УПА.

«Цей злочин пов'язують із іменем Романа Шухевича. Однак є потреба у поглиблених дослідженнях цієї теми. Також і про роль СРСР у цьому злочині», - заявив Ольшевський.

На думку Ольшевського, зміни до закону про польський ІНП недоречно «змішують тему польсько-єврейських стосунків з іншими справами», а точніше з польсько-українськими стосунками.

«Поєднання цих двох тем є щонайменш дивним. А включення цього до одного законодавчого акту є чимось середнім між одержимістю і диверсією», - вважає екс-прем’єр.

«Конфлікт з Україною є брутальним і прикрим, але це сусідська суперечка. Конфлікт з імперською Росією є екзистенційним питанням, у якому ставляться під загрозу держава та незалежність держави. Ось чому поляки та українці приречені на співпрацю», - підсумував Ольшевський.

Ян Ольшевський народився у 1930 році. Відомий польський діяч опозиції, у 60-х роках був адвокатом в декількох процесах польських дисидентів. Очолював уряд Польщі з 23 грудня 1991 до 5 червня 1992. Тричі обирався до Сейму Польщі (у 1991–1993 i 1997–2005 рр.), у 2006-2010 рр. був радником президента Леха Качинського.