Екс-заступник голови АП відреагував на заяву про зникнення серверів

Дмитро Шимків заперечив наявність у ситуаційній кімнаті АПУ серверів із секретними даними

11:25, 29 травня 2019

Колишній заступник голови Адміністрації президента часів Петра Порошенка Дмитро Шимків заперечив наявність у ситуаційній кімнаті АПУ серверів із секретними даними. Про це він повідомив, коментуючи заяву нового секретаря РНБО Олександра Данилюка про зникнення із ситуаційної кімнати в АП моніторів і серверів із секретною інформацією.

«Архітектура ситуаційної кімнати не передбачала жодних серверів, крім відеосервера для керування відеостіною, та іншими екранами. Головна роль відеосервера – це виведення різних джерел відео на об‘єднаний простір відео екранів», – написав Шимків у Facebook.

За його словами, головна мета такого підходу – «об‘єднати інформаційні джерела із різними рівнями захисту в єдиному просторі сприйняття інформації». «Жодна державна організація не дасть вам копію інформаційних ресурсів, але може за певних умов та присутності оператора видавати відеокартинку із робочого місця, яке є в самій інституції. Це щось на зразок віддаленого доступу на комп’ютері або сервер», – заявив Шимків.

За його словами, захищеними каналами зв'язку «передається лише відеозображення, а не дані, а отже зникає потреба зберігати та будувати якісь проміжні сервери чи сховища». «Це дозволило обійти вимоги підзаконних актів та відобразити джерела різного походження одночасно», – пояснив екс-заступник голови АП.

За його словами, аналогічну концепцію використовують у ситрумах у США та інших країнах. «Ситуаційні кімнати різних організацій можуть тунелювати інформаційні відображення між собою, і зникає потреба тримати всіх фахівців по тематикам в одному центрі. Саме це передбачено указом, де центральною/головною Ситуаційною кімнатою передбачена ситуаційна кімната в РНБО, а не в АП», – заявив Шимків.

Він згадав про обладнання, яке було передано від Центральної виборчої комісії та Національного банку. «Сервер збору відеоінформації під час виборів, який належав ЦВК і не використовувався, не міг виконувати роль відеосервера для ситуаційної кімнати, оскільки мав природу сховища без належних відеоресурсів, і ми його пристосували для серверних потреб операційної діяльності АП»,– зазначив Шимків.

«Обладнання, передане НБУ, – це мережеве обладнання, комп‘ютери (робочі станції) та принтери. Все обладнання передавалось з балансу організацій на баланс ДУС і впевнений, що досі в АП», – додав він.

«Питання щодо оренди обладнання та структуризації фінансування проекту не коментую – це приватне питання Петра Порошенко, адже він власним коштом забезпечував існування інструменту (ситрум – це інструмент) роботи президента», – заявив Шимків.

На його думку, після відео Данилюка «для відновлення роботи кімнати потрібні лише екрани та відеосервер», оскільки кабелі для передавання даних вмонтовані. «Найголовніше в роботі ситуаційної кімнати – не залізо, а люди із досвідом аналітичної роботи, вмінням поєднувати та шукати інформацію, синтезувати сценарії відображення, а також створювати підґрунтя для прийняття рішень керівництвом країни. Збереження та навчання фахівців – ось що має бути головним пріоритетом», – заявив Шимків.

Як писав ZAXID.NET, 28 травня новопризначений секретар РНБО Олександр Данилюк зняв відео з ситуативної кімнати в Адміністрації президента України. Він заявив, що на місці, де раніше було обладнання, зокрема сервери, нічого не залишилося. Посадовець звинуватив у цьому представників попередньої влади.

Опісля екс-речник Порошенка Святослав Цеголко сказав, що техніку з АП повернули орендодавцю.

Наразі невідомо, чи написав Олександр Данилюк заяву про зникнення техніки до правоохоронців або чи проводитимуть інвентаризацію майна АПУ, аби з'ясувати, куди зникла техніка.

Згодом Державне бюро розслідувань почало досудове розслідування щодо можливої втрати службовими особами Адміністрації президента України «матеріальних носіїв секретної інформації, які містять державну таємницю».