У Національному музеї у Львові виставка сімдесяти авторів, що працюють зі склом. Так завершився десятий ювілейний Міжнародний симпозіум гутного скла.
Симпозіум стартував тиждень тому біля пекельно розпаленої печі Академії мистецтв. До трьох десятків художників – з Естонії, Фінляндії, Ізраїлю, Польщі, Латвії, Литви – в тандемі з нашими майстрами пітніли над своїми скляними фантазіями. Тепер свої доробки показали глядачеві в Національному музеї імені Шептицького. Поляк Якуб-Ян Рибашевський до скляних елементів додав ще варіацію з піском та шуфелькою – мовляв, мудрий глядач сам зрозуміє, що мається на увазі.
«Я хотів твоєю роботою звернути увагу на час, в якому ми живемо. І на епоху під назвою антропоцент», – підсумував польський митець Якуб-Ян Рибашевський.
На виставці – і філософія: скляна рідна хата, з якої випурхнула зграя голубів. Однак зв’язок з домівкою залишився. І образність: політика в зображенні людини, що носить на голові корону зі свого ж образу в короні. А, до прикладу, скляні листочки нагадують відвідувачу про одвічний зв’язок людини з природою.
«В рутинній роботі ми не встигаємо підняти голову вгору і навіть опустити її вниз. Подивитися, як дерева розпускаються, а потім скидають зі себе листя. Я хотів про це сказати своєю роботою», – уточнив доцент кафедри художнього скла Академії мистецтв Орест Принада.
Більшість учасників цьогорічного симпозіуму – новачки. Навіть приїхало більше десятка іноземних студентів переймати досвід. Наступного року, ймовірно, вже вони працюватимуть біля печі. А роботи художників, які «народилися» на форумі – в дарунок місту. Організатори симпозіуму вірять, що отримають невдовзі нове приміщення для Музею скла, аби було де їх показати. Бо за 30 років творів зібралось чимало.
«Це близько 400 робіт, більша частина яких лежить у фондах Національного музею. І ми не маємо можливості їх виставляти. Музей скла у Львові – це всього лиш 120 м кв., де ми просто кілька робіт виставимо, щоб дати якесь уявлення», – розповів організатор Міжнародного симпозіуму гутного скла Михайло Бокотей.