Українську православну церкву Московського патріархату здивувала заява глави Української православної церкви Київського патріархату патріарха Філарета щодо загрози самостійності УПЦ МП від РПЦ. Експерти ж стверджують, що Філарет використовує протиріччя всередині УПЦ МП, щоб створити там атмосферу внутрішнього неспокою.
"Це інформаційний викид людей, які не мають ніякого стосунку до прийняття рішень в РПЦ і УПЦ МП. Ніяких підстав говорити про якісь зміни статуту УПЦ МП немає, а заява Філарета схожа на бажання просто тримати себе в тонусі й нагадувати про себе своїм адептам", - сказав глава синодального інформаційно-просвітницького відділу УПЦ МП протоієрей Георгій Коваленко, інформує «Комерсант-Україна».
Схожої точки зору дотримується і фахівець з РПЦ, співробітник Центру вивчення Східної Європи при Бременському університеті (Німеччина) Микола Мітрохін. Він вважає, що нинішній статус української церкви влаштовує як РПЦ, так і УПЦ МП.
"Усередині УПЦ МП існують серйозні протиріччя, та зміна статуту тільки загострить їх, що нікому не вигідно", - вважає Мітрохін. На його думку, подібні заяви вигідні передусім самому патріарху Філарету.
"Він знає про суперечності в церкві (УПЦ МП – ред.), і йому вигідно створювати там атмосферу внутрішнього неспокою, щоб стверджувати, що частина архієреїв УПЦ МП перебуває на його боці", - стверджує Мітрохін.
Нагадаємо, у зверненні патріарха Філарета, розміщеного на сайті УПЦ КП 29 січня, йшлося, що найближчим часом УПЦ МП може втратити самостійність.
"Як стало відомо, під приводом приведення статуту УПЦ у відповідність з статутом РПЦ є намір прийняти на архієрейському соборі РПЦ, запланованому на 2-5 лютого, рішення, яке змінить структуру УПЦ МП – в ній з'являться митрополичі округи. Формально вони будуть підкорятися Київської митрополії, але, по суті, будуть керовані з Москви, тому що без її дозволу чи благословення в цих митрополіях не можна буде призначати або переміщати архієреїв. Роль синоду і предстоятеля УПЦ МП зведеться до декоративної", - йдеться у зверненні першоієрарха УПЦ КП.