Записи розмов лідера партії «Рух нових сил» Михеїла Саакашвілі і олігарха-втікача Сергія Курченка, які 5 грудня продемонстрував генеральний прокурор Юрій Луценко, є змонтованими зі щонайменше 24 фрагментів і не можуть бути доказами в суді, повідомив працівник Київської незалежної судово-експертної установи, експерт з фоноскопії Кирило Усков.
За словами експерта, фрагмент розмови про захоплення Харкова може бути врізаний з іншої розмови, а фрагмент бесіди «Курченко»-«Саакашвілі» може бути зроблений шляхом поєднання елементів різних розмов.
«Грубо кажучи, рівень довіри до цього запису відповідає рівню довіри до тієї особи, яка склала цю компіляцію. Але ми навіть не знаємо автора компіляції. Тим більше говорити серйозно про походження цих фрагментів, які там включені, і чому саме ці фрагменти включені, це буде чисте ворожіння на кавовій гущі», – сказав Усков в ефірі телеканалу ZIK, розшифровку заяви якого в своєму блозі опублікував журналіст Олексій Братущак.
«Цей матеріал, який продемонструвала Генпрокуратура, це щось похідне. Яку обробку воно пройшло, ми можемо лише здогадуватися. Як ми можемо здогадуватися про творчі задуми того, хто цей дайджест складав? Це по суті мультик. Головна неприємність з цим мультиком те, що представники Генпрокуратури чітко не кажуть, що вони це зібрали зі шматків. Там у верхньому куті екрану змінюється дата, але якщо тільки слухати та не дивитися на екран, то цього можна не помітити. Ніби єдина розмова. Насправді, це фрагменти якихось розмов, які відбувалися невідомо коли і невідомо за яких обставин», – наголосив експерт.
З його слів, ті епізоди, де є голоси, які приписують Курченку й Саакашвілі, «трохи не добирають по об'єму» для того, щоб на їхній основі можна було давати категоричні висновки.
«Потрібно розуміти, що для такої методики, як діалектика існує цифра – 30 секунд. Це нижня межа (для тривалості уривку промови однієї особи), з чого можна дати категоричний висновок (щодо ідентифікації особи,). Насправді, іноді можна дати категоричний висновок і з трохи меншого об'єму матеріалів. Це впирається в індивідуальні особливості (голосу людини), якщо вони дуже яскраві і дуже рідкісні, то можна було б (робити висновок). У цьому сенсі, оприлюднені ГПУ записи також не дуже перспективні», – наголосив працівник Київської незалежної судово-експертної установи, експерт з фоноскопії Кирило Усков.
Однак він зазначив, що давати якусь діагностику непросто, оскільки відсутні оригінали записів.
Нагадаємо, 5 грудня ГПУ оприлюднила відео- і аудіозаписи, на яких зафіксовані розмови про фінансування Курченком діяльності Саакашвілі в Україні.
І Саакашвілі, і Курченко ці розмови заперечили. Крім того, Курченко звинуватив генпрокурора Юрія Луценка в наклепі і заявив, що подає на нього до суду.