Урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Валерія Лутковська вважає, що важко прогнозувати, коли саме Європейський суд ухвалить рішення щодо скарги екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко на її утримання під вартою.
«Важко сказати, оскільки Європейський суд, в принципі, жодними термінами розгляду справ не обмежений. Те, що заява визнана пріоритетною, це означає, що з великої кількості заяв, які надійшли до Європейського суду, вона опинилася зверху і, не дивлячись на дату відправки заявницею, вона вже зараз відправлена на комунікацію», - сказала В.Лутковська журналістам.
Вона нагадала, що до 22 березня уряд України має надати свої зауваження.
За її словами, потім будь-який заявник через секретаріат Європейського суду має отримати зауваження уряду, після чого заявник може написати свої зауваження у відповідь. Після листування Європейський суд на підставі отриманих матеріалів виносить рішення.
Вона також зауважила, що не може сказати, скільки зараз скарг від українських громадян перебуває на розгляді у Європейському суді з прав людини. «Інформація щодо того, скільки скарг знаходиться в Європейському суді, не повідомляється уряду України. У нас такої інформації немає», - сказала В.Лутковська.
За її словами, будь-яке рішення Європейського суду з прав людини має бути актуалізоване рішеннями національних судів. Вона нагадала, що Верховний Суд України має компетенцію за винятковими обставинами переглядати справи і, відповідно, скасовувати раніше прийняті рішення по справі, у випадку, якщо міжнародною судовою інституцією, юрисдикція якої визнана Україною, встановлено порушення Україною міжнародних зобов’язань.
«Це, по суті, є процес актуалізації рішення Європейського суду національним судом, коли він, по суті, адаптує рішення Європейського суду до нашої системи і далі ухвалює рішення», - сказала В.Лутковська.
Зазначимо, Європейський суд з прав людини вирішив розглянути скаргу колишнього прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко за прискореною процедурою. Повідомлення про це розміщено на офіційному сайті суду.
«Європейський суд з прав людини 14 грудня 2011 року вирішив провести прискорену процедуру по заяві від колишнього прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко щодо її ув’язнення в Києві», - йдеться у повідомленні.
Прес-служба суду зазначає, що заява Ю.Тимошенко була подана до суду 10 серпня 2011 року.
У заяві екс-прем’єр оскаржує політично вмотивований характер її кримінального переслідування та ув’язнення, відсутність судового перегляду законності її утримання у Київському СІЗО, а також неадекватність умов утримання через відсутність медичної допомоги, необхідної для вирішення її проблем зі здоров’ям.
Прес-служба суду також зазначає, що заява Ю.Тимошенко базується на статтях 3 (заборона деградуючого поводження або покарання), 5 (право на свободу та безпеку) і 18 (обмеження у правах) Європейської конвенції з прав людини.
У повідомленні також зазначається, що український уряд було повідомлено про заяву і направлено прохання взяти це питання на контроль.