Експерт: Прибуток від сланцевого газу покриє усі ризики

15:30, 16 квітня 2013

У східних та південних регіонах України тривають антисланцеві акції протесту. Причиною акцій є розголос про небезпеку видобутку сланцевого газу, зокрема геологічні ризики. Тим часом експерти стверджують, що для компанії, яка веде розвідку, безпека - над усе.

Зокрема заступник директора департаменту покладів PGNiG Анджей Максим зазначає, що для інвестора важливо отримати прибуток, тому «винагорода за видобутий сланцевий газ покриває усі ризики».

Експлуатувати український сланець та газ щільних порід, що в подальшому мінімізує залежність України від російського газу, планують три інвестори – компанії Shell, Chevron та «Надра України». «Про те, на які саме поклади розраховувати, можна буде говорити через рік-два», – каже експерт з питань енергетики Валерій Боровик.

Більшість попередньо досліджених родовищ розміщені глибоко – майже 4-5 кілометрів нижче від рівня землі. Сланцевий газ видобуватимуть методом гідророзриву – у свердловину під великим тиском закачуватимуть суміш з води, піску та хімікатів. Під цим впливом утворюється тріщина та вивільняється природний газ. Цей метод, який розкритикували екологи, ще називають фрекінгом. В Україні швидко організувався так званий антифрекінговий рух із власною атрибутикою: зелені прапори та салатові стрічки.

На думку надзвичайного і повноважного посла Польщі в Україні Генріка Литвина, видобувати буре вугілля також дуже небезпечно, з погляду екології та навколишнього середовища - тож уводити сланцевий газ на ринок потрібно, очевидно, враховуючи всі аспекти, пов`язані з екологією.

В інтернет-мережі рух «Стоп фрекінгу» збирає відео та друковані матеріали, які розповідають про шкоду видобування сланцевого газу та «вбивство» регіонів України. Розповсюджуються листівки з погрозами, що зникне чиста вода, зросте кількість онкозахворювань, забрудниться чорнозем і зникнуть заповідні зони Донбасу. Про страшні наслідки розповідають російськомовні відеоролики.

З іншого боку, ті, хто виступає за реалізацію газового проекту як одного із шляхів незалежності України в енергетичній сфері, нагадують, що США видобуває сланцевий газ уже багато років. Взялася за видобуток і Польща. Наразі там вже є 46 свердловин, у більшості з яких знайдено газ.

Член Європарламенту Богуслав Сонік свого часу заявляв, що за спробами блокувати видобуток газу в Польщі стоїть «Газпром». Така думка є досить поширеною і в експертному середовищі – мовляв, російський монополіст може фінансувати антифрекінгову активність та проплачувати відповідні промови політиків.

Нагадаємо, 24 січня в Давосі було підписано угоду між компанією Shell і компанією «Надра Юзівська» про розподіл продукції від видобування сланцевого газу на Юзівській площі в Харківській і Донецькій областях. Згідно з контрактом із компанією Shell щодо видобутку в Україні сланцевого газу, підписаним у Давосі, сім’я Віктора Януковича отримає в цій справі десятивідсоткову частку.

Невдовзі після підписання контракту з Shell НАК «Нафтогаз України» отримала від «Газпрому» рахунок на $ 7 млрд, бо купила в минулому році менше газу, ніж передбачено чинним контрактом.

У коментарі для ZAXID.NET 30 січня народний депутат Юрій Сиротюк висловив припущення, що контракт із Shell може бути частиною схеми щодо здачі української ГТС «Газпрому». Також він висловив невдоволення тим, що транснаціональні компанії не рахуються з українцями у своїх проектах.