Експерт розповів, чому «особливі райони» Донбасу суперечать Конституції

20:45, 24 вересня 2014

Закон про особливий порядок місцевого самоврядування в деяких районах Донецької і Луганської областей, ухвалений Верховною Радою, містить положення, що суперечать Конституції, він працюватиме, якщо в нього внесуть зміни, вважає голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко.

«У положеннях закону містяться неконституційні норми. Порушення ст. 10 Конституції про державну мову… це положення закону можна трактувати так, що державну мову на тій території зовсім не можна використовувати, її тут не згадують», – сказав він на прес-конференції в середу, 24 вересня, повідомляє «Інтерфакс-Україна».

«Друге порушення – це недійсність на цій території органів державної влади. Закон фактично виписує, що органи державної влади України можуть лише угоду якусь підписати про співробітництво з органами місцевого самоврядування на тій території за ініціативою органів місцевого самоврядування», – пояснив експерт.

Між тим Коліушко нагадав, що закон передбачає фінансування з державного бюджету соціально-економічного розвитку, відновлення інфраструктури.

Водночас він зазначив, що влада не роз'яснила механізму застосування цього закону.

Експерт припустив, що законопроект міг бути написаний в Москві і в ультимативному порядку переданий президентові України Петрові Порошенку для ухвалення в парламенті.

«Бо там є порушення Конституції, проблематичні з позиції юридичної техніки українського законодавства інструкції», – додав він.

Водночас політолог висловив і другу версію, що  цей закон писався нашвидкоруч не для того, щоб його застосовувати.

«Про це не думали, а (закон) писався для того, щоб використовувати його в процесі переговорів, чи то на зовнішній арені, чи то внутрішній арені з терористами так званих ДНР, ЛНР», – сказав експерт.

Коліушко також наголосив, що закон не дозволяє визначити коло осіб, на яких він поширюватиметься.

При цьому він зазначив, що документ можна вдосконалити.

«Потрібно визначити, на яку територію він поширюється: на ту територію, яку ми контролюємо або на ту, яку не контролюємо», – сказав політолог.

На його думку, якщо йдеться про територію, яку українська влада не контролює, то таку територію називати треба окупованою.

Крім того, він наголосив, що потрібно визначити умови набуття чинності закону про особливий порядок самоврядування в деяких районах Донбасу.

«Якщо це – закон для того, щоб застосовувати його, дійсно, за ним проводити вибори, потрібно встановити умови набуття ним чинності: це виведення іноземних військ з території України, відновлення конституційного правопорядку тощо», – сказав Ігор Коліушко.

Експерт додав: «Можна допустити особливий порядок управління на певній території, але ця територія має бути визначена в цьому ж законі. Цей особливий порядок не може суперечити конституційним нормам, інакше потрібно вносити зміни до Конституції».

Раніше нардеп Микола Томенко повідомив, що райони, на які поширюється цей закон, визначатиме Верховна Рада за поданням Антитерористичного центру при СБУ, а голова Донецької облдержадміністрації Сергій Тарута вимагав роз'яснити, як цей закон має виконуватися.