Національний банк України сьогодні повідомив, що в лютому обсяг грошової маси збільшився на 21,5% до 1,14 трлн грн, а обсяг монетарної бази – на1,5% - до 331,6 млрд грн.
Згідно з повідомленням, з початку року грошова маса в Україні зросла на 18,9%, а монетарна - скоротилася на 0,5%. Зростає обсяг готівкових грошей поза – «на руках» є вже 283,8 млрд грн. Головною причиною збільшення грошової маси в НБУ вважають переоцінку валютних депозитів через девальвацію гривні.
Доктор економічних наук, завідувач кафедри банківської справи Львівського університету банківської справи Ростислав Слав'юк вважає, що збільшення грошової маси зумовлено браком готівки, яку люди просто заховали.
«На сьогодні у нас банки окремо, а гроші окремо. Такого не було навіть в 90-х роках. Адже тоді в Україні не був розвинутий банківський сектор, але навіть тоді не було стільки готівки на руках. Сьогодні люди зовсім не довіряють банкам і забирають гроші. При цьому ніхто не знає, скільки грошей є в готівковому обороті», - говорить Слав’юк.
На думку економіста, дії регулятора можуть призвести до критичної ситуації для банківського сектора економіки, якщо найближчим часом не заберуть готівку. Для цього необхідно обмежити готівкові розрахунки і максимально змусити, і підприємців, і фізичних осіб переходити на безготівкові розрахунки, вважає він.
За даними НБУ, грошова маса в 2014 році зросла на 44,851 млрд грн, або на 4,9%, – до 953,846 млрд грн, монетарна база – на 8,5%, або на 26,055 млрд грн, – до 333,194 млрд грн.