Експерти: Повна консолідація опозиції – не можлива

19:50, 30 січня 2012

"Не може бути абсолютного об'єднання опозиції. Забудьте про це. Це не реалістично, це утопія. У нас ніколи такого не буде", – сказав голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

За його словами, повна консолідація опозиційних політичних партій суперечить і міжнародній практиці, оскільки в жодному з європейських парламентів немає об'єднаної опозиції.

В.Фесенко наголосив, що головним фактором, який не дасть змоги об'єднатися опозиції, буде виборча система. "Те, що немає блоків, означає, що за партійною ознакою ніхто не об'єднається, особливо за умови, коли чотири партії мають шанс пройти до Верховної Ради", - сказав експерт.

"Вони що, дурні або самогубці йти під чиїмось прапором?", - сказав він.

У свою чергу голова Комітету виборців України Олександр Черненко прогнозує, що опозиційним партіям вдасться узгодити єдиних кандидатів мажоритарних округів.

"Як правило, це будуть округи сходу, півдня, і, можливо, центру, де в опозиції шансів (перемогти на виборах – ред.) не так багато", - зазначив він.

"В округах, де в опозиції є підтримка, ми бачитимемо певні конфліктні ситуації", - сказав О.Черненко.

За його словами, ще одним питанням є те, за якими критеріями оцінюється єдина опозиція (партії, які увійшли до Комітету опору диктатурі або ширше об'єднання).

О.Черненко також висловив сумнів у можливості проведення праймеріз для визначення найкращого кандидата в мажоритарних округах: "Це дуже складно зробити технологічно... це дорого... Чи готові політичні сили скинутися в таку єдину казну?"

При цьому О.Черненко також зазначив, що для проведення праймеріз має бути визначено структуру, яка проводитиме цю процедуру, якій довіряють всі учасники виборів.

Також він заявив, що на виборах будуть частими ситуації, коли на рівні центрального керівництва визначать єдиних кандидатів у мажоритарних округах, проте у цих округах будуть і самовисуванці, які заважатимуть проводити вибори єдиному кандидату.

Керівник департаменту виборчих технологій Агентства моделювання ситуацій Валерій Гончарук також висловив сумніви у можливості об'єднавчих процесів опозиції.

"Які шанси консолідувати опозицію опозиційним політичним силам? Я оцінюю ці шанси як дуже і дуже низькі", - сказав В.Гончарук.

"Шанси після виборчої консолідації виглядають невизначеними, бо партії поділяться на парламентські і непарламентські. Ті, які потраплять до парламенту, навряд чи вестимуть на рівних або взагалі вестимуть переговори з непарламентськими партіями", - вважає експерт.