Експерти пояснили, що означає введення воєнного стану у країні

Зараз країна вже в напіввоєнному стані, те що відбувається на Донбасі - це вже більше, ніж АТО

08:31, 17 лютого 2015

Попри порушення режиму тиші й відсутність натяку на те, що бойовики виконуватимуть мінські домовленості, воєнний стан в Україні впроваджувати не квапляться. Про його впровадження за умови, якщо в Україні не буде встановлено мир, заявляв раніше президент Петро Порошенко. 

Між тим, у Генштабі заявили, що поки що підстав для його введення не бачать, повідомила ТСН.

Закон України свідчить, що воєнний стан - це особливий правовий режим, який запроваджують у разі збройної агресії. Це не диктатура і не тотальна влада військових, а тому лякатися його не потрібно.

Зазначається, що воєнний стан має створити кращі умови та максимально мобілізувати зусилля, щоби відбити ворога та зберегти країну.

Загалом обмежень може бути кілька - комендантська година, обмеження пересування, контроль засобів масової інформації. Громадян можуть просити побудувати для війни захисні споруди, авто можуть забрати для потреб фронту, а в квартиру заселити військових або евакуйованих.

Основний перелік обмежень, які впливатимуть на мирне життя громадян:

  • Трудова повинність: кожен, хто може тримати лопату, працюватиме;
  • Усе, що є в державі, державне, приватне, комунальне, працюватиме на армію та оборону;
  • Комендантська година;
  • Обмеження свободи пересування;
  • Перевірка документів, авто, квартир і жодної відмови;
  • Табу на страйки і перевибори;
  • Заборона політичних партій і громадських організацій, що дестабілізують ситуацію в країні;
  • Продаж зброї та алкоголю – заборонено;
  • В разі необхідності, примусова евакуація з прифронтових зон;
  • Контроль засобів масової інформації.

Які обмеження впроваджувати, чи всі, чи частково, вирішуватимуть залежно від ситуації. Воєнний стан навіть не означає повну мобілізацію, якщо в цьому немає потреби.

Як зазначалося, у Генштабі поки не бачать підстав для введення воєнного стану, однак колишній заступник керівника Генштабу ЗСУ Ігор Романенко переконує, що наразі ми вже в напіввоєнному стані.

«Вже за рішенням Верховної Ради ми використовуємо важку зброю і на Донбасі воюють Збройні сили, тому це вже більше, ніж АТО», - зазначив він.

Романенко впевнений, що воєнний стан дасть змогу навести лад і краще координувати дії військових та добровольчих батальйонів.

«Якщо вводиться воєнний стан, то старший військовий начальник ЗСУ стає старшим для всіх районів, і він керує усім. Якщо інші міністри хочуть керувати своїми структурами, то це через нього», - запевняє Романенко.

Серед негативних моментів воєнного стану експерти називають щонайменше два - захід не зможе допомагати Україні зброєю та фінансами, але воєнний час запроваджують на певний період, допоки оборона не буде зміцнена і ці гроші буде куди вкладати.

Нагадаємо, що раніше президент України Петро Порошенко заявив, що введе воєнний стан по всій Україні, якщо не буде досягнуто миру на Донбасі.