Експерти Міжнародного агентства з атомної енергетики (МАГАТЕ) висунули ідею скоротити масштаби поширення вірусу Зіка за допомогою стерилізації популяції москітів, які є переносниками цього вірусу.
З цією метою пропонується опромінити радіацією самців-москітів, щоб зробити їх безплідними, а потім випустити їх на волю. Після того, як відбудеться спарювання з цими самцями, самки відкладуть яйця, проте потомство на світ не з'явиться, повідомляє «Інтерфакс-Україна» з посиланням на іноземні ЗМІ.
Фахівці МАГАТЕ планують 16 лютого зустрітися з представниками влади Бразилії, щоб обговорити застосування цієї технології в країні, яка готується прийняти Олімпійські ігри влітку 2016 року.
«Якщо Бразилія випустить значну кількість стерильних самців (москітів), для скорочення популяції потрібно кілька місяців, але потрібно поєднання з іншими методами», – заявив журналістам заступник генерального директора МАГАТЕ Алду Малавазі.
ЗМІ уточнюють, що йдеться про інтенсивніші заходи у сфері санітарії, а також про використання пестицидів і пасток для комах.
У МАГАТЕ також заявили, що досліди зі стерилізацією показали скорочення популяції москітів на 80% під час випробувань в Італії та на 100% в Китаї.
Крім Бразилії, інтерес до технології проявили Мексика, Гватемала, Сальвадор і Індонезія.
Напередодні Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) кваліфікувала спалах вірусу Зіка як надзвичайну ситуацію в галузі охорони здоров'я на міжнародному рівні.
Крім того, за підсумками екстреного засідання надзвичайного комітету ВООЗ, яке пройшло в понеділок, фахівці дійшли висновку, що зв'язок між вірусом і аномаліями розвитку плоду у інфікованих матерів «вкрай високий».
За офіційними даними, в 18 штатах Бразилії зареєстровано понад півмільйона випадків захворювань лихоманкою Зіка. Випадки захворювання зафіксовані в інших країнах Південної Америки, а також у низці країн Тихоокеанського регіону. Кілька «завезених» випадків виявлено в Європі та США.
Інфекція не передається від людини до людини. На даний момент не існує ні ліків, ні вакцин проти вірусу Зіка. За оцінками ВООЗ, створення такої вакцини займе не менше року.
Найбільшу небезпеку він представляє для вагітних жінок, тому що викликає ризик народження дитини з мікроцефалією. У Бразилії кількість таких дітей вже становить близько 4 тисяч.