Намісник Києво-Печерської лаври митрополит Павло призначений керуючим Київською єпархією на час хвороби голови УПЦ МП митрополита Володимира.
Таке рішення ухвалив Священний синод Української православної церкви Московського патріархату, пише Комерсант-Україна.
Синод також затвердив склад комісії, яка займеться розробкою змін до чинного статуту церкви. До комісії не увійшов жоден з представників найближчого оточення митрополита Володимира - його секретар, архієпископ Олександр (Драбинко), якого православні братства прямо називали прихильником автокефалії.
Водночас до її складу увійшли ієрархи, які не раз виступали з проросійськими заявами: митрополит Донецький Іларіон (Шухало), який очолив комісію, і ректор Почаївської духовної семінарії архімандрит Нафанаїл (Крикота).
Синод також скасував раніше створену комісію з трьох архієреїв, які під час хвороби митрополита Володимира колегіально керували Київською єпархією.
Ця функція передана в одноосібне відання намісника Києво-Печерської лаври митрополита Павла (Лебідя).
На думку експертів, ці рішення спрямовані на усунення від керівництва церквою митрополита Володимира.
"Те, що сталося на засіданні синоду, можна пояснити тим, що, користуючись хворобою митрополита Володимира, (Одеський) митрополит Агафангел і близькі до нього архієреї потроху усувають від посад тих, хто був близький до митрополита Володимира. А без постів і посад їм буде складно впливати на ситуацію всередині церкви. Усе, що відбувається, можна розглядати тільки в одному ключі - як підготовку до майбутніх виборів першоієрарха УПЦ МП", - заявив директор Релігійно-інформаційної служби України Тарас Антошевський.
В УПЦ КП дотримуються схожої думки.
"Рішення про призначення митрополита Павла керуючим Київською єпархією не відповідає канонам, оскільки митрополит Володимир живий, і саме він вважається керуючим єпархією. Делегувати свої повноваження він міг лише сам, а зараз це зробили за нього, по суті, влаштувавши рейдерське захоплення у церкві", - заявив секретар Священного синоду УПЦ КП архієпископ Євстратій (Зоря).
"Схоже, що тепер митрополит Агафангел хоче змінити статут, забрати владу у митрополита Володимира і очолити УПЦ МП", - додав він.
Секретар Одеської єпархії протоієрей Андрій Новіков категорично не згоден з таким трактуванням рішень синоду.
"У синоді вільна дискусія, а його членами є маститі ієрархи, яким довіряє вся церква, так що говорити про те, що митрополит Агафангел проштовхує свої рішення, - не можна, а самі по собі кадрові перестановки не є якоюсь катастрофою", - заявив він.
Водночас сьогодні на РІСУ з’явилась інформація про те, що митрополит Володимир з подивом сприйняв звістку про деякі кадрові рішення синоду УПЦ.
Предстоятель УПЦ може підписати рішення синоду, які не узгоджені з ним, щоб не провокувати подальший конфлікт в УПЦ. Якщо він відмовиться поставити підпис, рішення синоду УПЦ навряд чи можуть вважатися дійсними.
Також, за інформацією «Релігії в Україні», Предстоятель УПЦ був готовий взяти участь в засіданні Священного синоду. Розглядався варіант, щоб члени синоду приїхали в лікарню, де митрополит Володимир перебуває на лікуванні. Проте засідання було проведене без участі Предстоятеля.
У той же час згідно з пунктом 17 розділу 4 діючого статуту Про управління УПЦ, старший за хіротонією постійний член синоду може виконувати обов'язки головуючого в Священному синоді лише у тому випадку, коли їх з якої-небудь причини не може виконати Митрополит Київський і всієї України. В разі підтвердження інформації про здатність і готовність митрополита Володимира взяти участь у засіданні синоду 26 січня і в разі відсутності схвалення діючим Предстоятелем УПЦ журналів засідання синоду, легітимність прийнятих синодом рішень залишається дискусійною.
Згідно з довідкою Української правди, митрополит Павло відомий кількома скандалами.
Зокрема, повідомлялося, що на 50-річчя Павлу подарували новий "Мерседес" представницького класу з іменними номерами "АП" ("архієпископ Павло"), а саме святкування відбувалося в трьох банкетних залах одного з кращих готелів Києва "Русь".
Коли журналіст телеканалу "1+1" намагався зняти сюжет про "Мерседес" Павла і будівництво на території Лаври кафе, намісник погрожував розбити камеру.
Павло був також депутатом Київради від Партії регіонів.
У свою чергу Одеський митрополит Агафангел відомий не менш резонансними висловлюваннями – зокрема тим, що порівняв Львів з Чечнею.
Крім того, митрополит Агафангел піддав анафемі прокатників і глядачів фільму "Код да Вінчі" на території Одеської митрополії.
У 2009 році керівництво Одеської єпархії УПЦ МП розцінило як "наклеп на Христа" статтю трьох одеських журналісток про вартість церковних послуг у храмах Одеси і закликало молитися про те, щоб Господь напоумив журналісток "скорботою і хворобами".