Експерти вважають причиною повеней на Закарпатті - волоки від лісогосподарської техніки

22:52, 15 грудня 2010

Однією з основних причин повеней є численні волоки - дороги у горах, які залишає за собою лісова техніка, що трелює ліс. Про це сьогодні в Ужгороді під час міжнародного семінару «Захист міст та сіл Закарпаття від повеней, засух, інших кліматичних змін» розповіли експерти з України та Словаччини.

Однією з основних причин повеней є численні волоки у горах, які залишає за собою лісова техніка, що трелює ліс, розповів керівник підприємства з будівництва гірських доріг Штефан Вальо (Словаччина) власкору ZAXID.NET .

«Дощова вода по таких лісових дорогах стікає швидко донизу, не затримуючись у ґрунті, і не просочуючись у землю, - каже Штефан Вальо. - При чому ці дороги-волоки чимраз стають глибшими. До прикладу, за кілька місяців один таки ярок, який сягає коліна, може перетворитися у яругу, яка сягатиме вже плеча. Дощова вода щоразу поглиблює такі дороги, і все швидше стрімкіше потрапляє у річки».

Вихід із ситуації фахівці бачать у рекультивації лісових доріг, оскільки не завжди є можливість для вивозу лісу застосовувати повітряно-трелювальні установки.

Запобігти повеневим процесам, а також відновленню водних артерій можна починаючи і з невеликих територій. Валентин Волошин, експерт проекту «Карпатські води для людей» навів приклад, як у селі Баранинці спільно зі словацькими експертами та громадою відновлювали русло місцевого потоку та формували загальні рекомендації для правильного управління водою і протидії повеням. Спочатку роботи робилися виключно за ініціативи мешканців, згодом допоміг Норвезький фінансовий механізм, який підтримав проект сільради.