Експерти закликають подбати про права викладачів у нових законах

20:51, 12 червня 2013

У законопроектах про вищу освіту треба відстоювати позиції не тільки студентів, але й викладачів, яких сьогодні просто виключили з дискусії стосовно того, якими мають бути зміни освітнього законодавства. Зокрема внести зміни до найпопулярнішого на сьогодні законопроекту Згуровського – норму про обмеження навчального навантаження на викладачів.

Про це йшлося під час круглого столу на тему: “Закон про вищу освіту: що, де, коли?” Центру дослідження суспільства.

За словами експертів, верхня межа навантаження має гарантувати мінімальний захист прав викладачів. Якщо ж така норма буде відсутня, це може призвести до суттєвого збільшення навантажень і перетворення викладацької справи на конвеєр, оскільки на наукову роботи чи на зміну лекційного матеріалу часу практично не залишатиметься.

Крім того, у Центрі наголошують, що прийняття нового закону не є панацеєю для усіх проблем у вишах і сам по собі новий закон (навіть найкращий з них) не зможе радикально змінити статус-кво. Для того, щоб дійсна реформа відбувалась, треба значно більше. Як приклад можна навести популярну сьогодні ідею університетської автономії.

Нагадаємо, президент затвердив Національний план дій на 2013 рік, яким в рамках реформування освіти передбачено перегляд навчального навантаження викладачів. Зокрема йшлося про те, щоб на одного викладача припадало 18 студентів. 23 квітня 2013 року голова комітету ВР з питань науки і освіти Лілія Гриневич розповіла, що понад 30 тисяч викладачів українських вишів можуть залишитися без роботи через застосування Національного плану дій на 2013 рік щодо вищої освіти. Тоді МОН звернулося до президента з проханням видалити цей пункт із програми.