Скасування дотаційних сертифікатів при експорті електроенергії дозволить додатково спалювати 3-4 мільйони тонн вугілля на Бурштинській електростанції. Таку думку висловив голова Незалежної профспілки гірників Михайло Волинець. Саме Бурштинська ТЕС, розташована на Франківщині, працює в рамках так званого енергоострова, який синхронізований з енергосистемою Євросоюзу. Уся інша частина енергосистеми України досі працює синхронно з Росією.
Про наміри посилити можливості Бурштинського енергоострова заявив Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик. За його словами, якщо станція матиме можливість експортувати електроенергію за середньою ціною ринку, то це дозволить додатково завантажити п'ять блоків.
Однак самого бажання продавати електрику за кордон мало. Аби налагодити експорт, треба, аби в ЄС були зацікавлені купувати нашу електрику. Основна умова для цього — конкурентна ціна. Поки що ціна закупівлі електроенергії на внутрішньому ринку надто висока, оскільки до неї включені також дотації. Відтак міненерго виступило з ініціативою скасувати дотаційні сертифікати при експорті електроенергії. НКРЕКП погодила проект розпорядження міненерго. Тепер його має затвердити уряд.
Про необхідність скасування дотаційних сертифікатів для експорту ще взимку, як тільки виникла проблема з перевиробництвом електрики, заявляв радник тодішнього міністра енергетики Сергій Чех.
«Якщо ми не можемо продати електроенергії за такою ціною, то давайте скасуємо дотаційні сертифікати для експорту. Тоді зможемо продати більше енергії та завантажити енергоблоки, що простоюють, спалити вугілля... У нас іноді приймають не ринкові, а адміністративні рішення. Треба відійти від цієї практики, і дозволити виробникам вільно продавати на зовнішні ринки свою електроенергію без будь-яких додаткових сертифікатів», — заявляв він ще взимку.
Однак тоді рішення про скасування дотаційних сертифікатів так і не прийняли і питання з експортом електроенергії зависли на довгі місяці. За цей час суттєво погіршилось становище і на електростанціях, і на вугільних підприємствах, які через проблеми зі збутом змушені були скорочувати обсяги виробництва та економити ресурси.
Автор Марія Дяків