Експорт електроенергії під загрозою зупинки, Львівсько-Волинські шахтарі позбудуться ринку збуту

10:37, 27 травня 2016

Експорт електроенергії в Європу може зупинитися з об'єктивних економічних причин найближчим часом, що призведе до втрати ринку збуту українськими вугільними підприємствами, в першу чергу, шахтами Львівсько-Волинського басейну. Це вкрай негативно позначиться на фінансовій та соціально-економічній ситуації у вітчизняній вугільній промисловості.

Про це повідомив у коментарі журналістам Валентин Землянський, експерт з питань енергетики. 

«В даний час, у зв'язку з падінням споживання електроенергії в Україні спостерігається надлишок генеруючих потужностей. Енергоблоки теплових станцій простоюють, недозавантажені енергоблоки АЕС. Вирівняти баланс виробництва і споживання електроенергії в країні можна за рахунок експорту. Новий міністр заявив про необхідність стимулювання поставок електроенергії на зовнішні ринки. Однак західні країни не хочуть купувати українську електроенергію через високу ціну. Від українського струму вже відмовилися Молдова і Білорусь, уклавши річні контракти з Росією», — зазначив Землянський.

За словами експерта, причина не конкурентоспроможності української електроенергії в зрегульованості ціни закупівлі електроенергії на внутрішньому ринку.

«Обсяг експорту з України зменшився в 3 рази порівняно з 2013р. Якщо ситуація не зміниться, експорт з Бурштинського енергоострова має всі передумови для зупинки. Вугілля Львівсько-Волинських шахт виявиться не затребуваним. Без реформування принципів ціноутворення в енергетиці та зміни моделі ринку електроенергії можливості експорту електроенергії зійдуть до нуля», — пояснив Землянський.

Раніше новий міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик серед своїх пріоритетів назвав збільшення експорту електроенергії з країни.

«Наше завдання — зберегти вугільну галузь по максимуму. Одне із завдань Міністерства — вихід на експортний ринок, в тому числі експорт електроенергії в Білорусь і Молдову, що дасть можливість використовувати вітчизняне вугілля, а також мати значні надходження до державного бюджету. Міністр також заявив про намір посилити можливості Бурштинського енергоострову, що дасть можливість додатково навантажити п'ять блоків. Їм також необхідно дати можливість експортувати за собівартістю, а не ОРЦ», — зазначив Насалик. Зокрема передбачається на найближчому засіданні уряду прийняти рішення про виключення дотаційних сертифікатів з ціни закупівлі електроенергії в оптовому ринку при її експорті з України.

Сьогодні Дмитро Вовк, голова НКРЕКП повідомив журналістам, що комісія відмовилася погодити проект розпорядження Кабінету міністрів про скасування дотаційних сертифікатів при експорті електроенергії. Це означає, що Україна може повністю припинити експорт електроенергії вже у найближчому майбутньому.