Внаслідок економічної кризи в Україні багато промислових підприємств зупинилося, інші — значно обмежили графік своєї роботи. Це призвело до скорочення обсягів споживання електроенергії. Особливо негативно криза позначилася на паливно-енергетичному комплексі — профіцит електроенергії призвів і до профіциту вугілля. Вирішити цю проблему — одне з пріоритетних завдань Міністерства енергетики та вугільної промисловості.
На цьому наголосив очільник міністерства Ігор Насалик, який відвідав Львівщину з робочою поїздкою. Він прибув у регіон, щоби провести нараду з керівниками вугільних підприємств Львівської та Волинської областей щодо результатів роботи та перспектив розвитку шахт.
Міністр повідомив, що 17 травня рада реформ при Президентові України буде розглядати програму розвитку вугільної галузі, яка передбачає додаткове фінансування та в подальшому — експорт виробленої в Україні електроенергії. Нарощення експортного потенціалу української енергетики забезпечить стабільний збут вугілля Львівсько-Волинського басейну та максимальне завантаження енергоблоків теплових електростанцій України. А це, в свою чергу, сприятиме розвитку регіонів, де працюють українські шахти та дасть шахтарям впевненості в завтрашньому дні.
«Я вже підготував проект постанови Кабінету Міністрів України, подав його міністру фінансів, економічному відділу, погодив його з НКРЕКП. Якщо цей документ буде прийнятий, то з 1 червня ми розпочинаємо масовий експорт електроенергії», — пояснив міністр. Перші країни, що стануть покупцями українських кіловатів — Білорусь, Молдова, Польща, згодом географічні межі експорту розширяться і на інші країни Європи.
Продаж електроенергії закордон, на думку експертів, чи не єдиний спосіб врятувати українські шахти від повної зупинки та дати можливість шахтарським містам розвиватись. Якщо теплові електростанції перестануть закуповувати вугілля, його профіцит за прогнозами у 2016-му році складе 1,5 мільйонів тонн. Експорт — єдине рішення, при якому у виграші залишаться і ТЕС, і вугільні підприємства, а їх працівники не залишаться без роботи та зарплат. До того ж, він може стати джерелом додаткових надходжень у бюджет. За словами Ігоря Насалика, три роки тому від експорту електроенергії Україна отримала 700 мільйонів доларів.
Міністр енергетики та вугільної промисловості впевнений, що нині є всі передумови для успішного здійснення цього задуму, тож його реалізації з нетерпінням очікують всі представники паливно-енергетичної галузі.