Три екс-президенти Польщі вважають, що реформа судової системи, яку намагається провести в Польщі правляча партія «Право і Справедливість» (PiS) Ярослава Качинського, призведе до диктатури.
Йдеться про зміни до законів, що обмежують незалежність судів, які Вища палата польського парламенту більшістю голосів сенаторів від правлячої партії «Право і Справедливість» (PiS) прийняла уночі 15 липня.
Президенти написали відкритого листа до поляків під назвою «Ми громадянки, ми громадяни». Авторами тексту виступили Лєх Валенса, Александер Кваснєвський, Броніслав Коморовський, а також кілька десятків громадських та політичних діячів країни, інформує «Газета Виборча».
«Ми, громадяни, незважаючи на різницю поглядів між нами, незважаючи на партійну приналежність, стаємо на захист наших прав. Стаємо заради громадянської солідарності, яка народилася з найбільшого в історії Європи мирного повстання, польського серпня 1980 року. Ми боремося, оскільки програний бій за Верховний суд буде початком необмеженої тиранії і диктатури нинішнього уряду», - йдеться у зверненні президентів та активістів.
Як наголошують автори звернення, вони «спільно стають до боротьби проти Качинського, оскільки майбутні покоління не простять гріху байдужості і боягузтва».
«Ми стаємо на захист наших дітей і їхніх дітей, які повинні мати право на вільну, демократичну і сучасну країну XXI століття», - йдеться у заяві.
Як інформує Укрінформ, партія «Право і Справедливість» (PiS) намагається провести судову реформу в Польщі, ініціюючи зміни до трьох законів — про Верховний суд, Національну судову раду і суди загальної юрисдикції. Партія влади переконана, що реформа приведе до зцілення гілки влади від патологій, а опозиція та більшість суддівського корпусу наполягають, що таким чином знищується незалежність судів.
Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що накладе вето на закон про Верховний суд, якщо не буде враховано його поправки до цього законопроекту, а також закону про Національну судову раду. У PiS задекларували, що поправки президента буде враховано.