Депутати Львівської міської ради 13 лютого під час круглого столу щодо впровадження системи електронного квитка у громадському транспорті міста зазначають, що це питання виноситься в умовах існування ряду інфраструктурних проблем.
Зокрема депутат Андрій Стецьків зазначив: «Введення електронного квитка цілком окреме питання. Я мав можливість вивчати минулої каденції досвід роботи громадського транспорту в Німеччині. У них якісний транспорт, обладнаний приладами GPS, відеокамери, он-лайн зв’язкомз диспетчерською. Ми усіх цих речей не зробили, а зразу хочемо навчитися заробляти і збирати правильно гроші. Люди не будуть платити за ненадані послуги. Послуга має бути надана якісно».
Представники виконавчої влади визнають існування згадуваних інфраструктурних проблем, але вважають, що запровадження системи електронного квитка допоможе акумулювати фінансові ресурси для їх вирішення.
Так, заступник начальника управління транспорту та зв’язку Львівської міської ради Андрій Білоус заявив: «З міської влади ніхто не знімав обов’язку облаштування транспортної інфраструктури. Справедливі нарікання мешканців: де заїзні кишені, обладнані зупинки, інформація, знаки, понижені бордюри для матерів та осіб з обмеженими можливостями, низькопідлоговий транспорт? Місто дійшло до такої точки, коли не може виконувати усі ці зобов’язання, а 95% коштів, які крутяться у ці галузі, крутяться у приватному секторі, і в міський бюджет ніяк не заходять». За його словами, тому й було прийняте рішення трансформувати транспортну систему у Львові. А.Білоус зазначив, що введення системи електронного квитка є одним з чергових етапів цих змін. Для пасажирів це означатиме зручність, а для підприємств – більш надійний облік фінансових потоків, можливість підняти легальну зарплату, а відтак і можливість росту податкових надходжень у міський бюджет. «електронний квиток – це важлива база для подальших кроків у транспортній системі міста», - сказав він.
Зокрема начальник управління зовнішньоекономічних відносин та інвестицій Львівської міської ради Сергій Кіраль прокоментував: «Чому нема гарних автобусів, інформаційних табло і багато іншого? Напевне, через те, що у нас обмежені можливості бюджету. Правильно говорить пан Стецьків, але причинно-наслідковий зв'язок дещо інший. Електронний квиток – це, власне, інструмент знаходження у нас самих внутрішніх резервів. Він дозволить легалізувати 20-40% обороту виручки. Помножте це на 350 млн грн річного обороту виручки у транспорті у Львові. Уявіть, скільки додатково коштів віллється в систему. Десятки нових автобусів за це можна закупити. У Ризі після впровадження системи електронного квитка сьогодні відбуваються активні програми модернізації, купуються нові тролейбуси автобуси».
Нагадаємо, 26 січня депутати Львівської міської ради проголосували за перенесення питання «Про створення ТзОВ «Леокарт» для впровадження та забезпечення функціонування системи справляння плати за проїзд з використанням єдиного електронного квитка».
Перевізники Львова публічно висловлюють підтримку впровадженню системи електронного квитка.
Начальник управління транспорту і зв’язку ЛМР Микола Жук заявляв, що введення електронного квитка у Львові не вплине на подорожчання вартості проїзду.