Е-квиток зупинить «перегони» між водіями, – слухання

10:05, 13 березня 2013

Зараз у Львові кожна пересадка в інший автобус є платною, водії з неповагою ставляться до пільговиків, «фарширують» автобуси пасажирами, порушують маршрути і графіки, займаються «гонками», бо є конкуренція за пасажира, який заплатить «живі гроші». Натомість, водії мають займатися виключно основною своєю функцією – перевезенням, – переконаний модератор сайту ekvytok.lviv.ua Мирослав Голяк.

Про це він сказав 12 березня на громадських слуханнях щодо доцільності підвищення оплати за проїзд та введення електронного квитка у Львові.

«Залишається необлікованою готівка, яку платять пасажири. На підставі зданого водіями плану не можна робити висновку про фінансовий стан перевізника», – додає Мирослав Голяк.

Тим часом у Європі, наголошує він, діє зовсім інша система, яка передбачає дорогий разовий проїзд (близько 7-8 грн) та можливість придбати денні абонементи чи проїзні картки, наприклад, на три дні чи тиждень. «Це – для туристів чи людей, які рідко їздять громадським транспортом. Також є дешеві місячні абонементи – 120-250 грн. Тобто у Кракові в середньому доба проїзду коштує 4-8 грн – без обмежень щодо кількості пересадок», – зауважив Мирослав Голяк. При цьому, сказав він, у  Кракові автобуси курсують і вночі, щоправда, з більшим інтервалом, ніж удень.

Мирослав Голяк додав, що якщо перевізники Львові піднімуть плату за проїзд до 3 грн, про що вони неодноразово заявляли, великій частині львів’ян щодня доведеться платити за транспорт на роботу і додому 12 грн. Водночас він наголосив, що в Україні громадським транспортом користується вдвічі більше людей, аніж в Європі. Тому введення оплати за е-квитком, прогнозує він, може стати вигіднішим для перевізників.

Один з ініціаторів слухань, представник урбан-руху Lypneva Дем'ян Данилюк розповів про досвід Європейських міст в організації роботи автобусної мережі. Він наголосив, що навіть у польському Перемишлі, де мешкає лише 80 тис. осіб, курсують автобуси, а не «маршрутки». Натомість Львів, де понад 700 тис. населення, досі не може повністю перейти на великі комфортні автобуси. Щодо зауважень, нібито у Львові завузькі вулиці для такого транспорту, Данилюк сказав, що «вузька бабуся Європа» доводить, що великі автобуси можуть курсувати такими вулицями.

Він додав, що говорити про підняття ціни на проїзд у міських автобусах Львова можна лише після введення е-квитка, який дасть змогу обчислити реальний пасажиропотік у місті.

Як інформував ZAXID.NET, 12 березня у Львові відбулися громадські слухання щодо доцільності підвищення оплати за проїзд та введення е-квитка. Однак перевізники, що працюють в місті, не прийшли на обговорення. З перевізників на слуханнях був присутній лише представник комунального підприємства АТП-1.

Нагадаємо, наприкінці 2012 року мер Львова Андрій Садовий розповів, що рішення про створення підприємства з обслуговування електронного квитка на транспорті блокує  депутатський  корпус, вся необхідна документація по цьому проекту готова. Мер пообіцяв, що до цього питання місто повернеться з 2013 року.