"Obecny kryzys pokazuje, że na Ukrainie konieczna jest zamiana elity, gruntowne oczyszczenie władz, czyli lustracja, i łączenie się Ukraińców wokół narodowej ideologii. Tylko wtedy któryś ze scenariuszy wyjścia z kryzysu stanie się skuteczny na Ukrainie" - zaznaczył zastępca przewodniczącego OZ "Swoboda" Andrij Mochnyk na konferencji "Trzy scenariusze kryzysu - Rosja, Ukraina i Kazachstan”. O tym ZAXID.NET poinformowano w biurze prasowym OZ "Swoboda".
Również zastępca przewodniczącego OZ "Swoboda" akcentował, że Ukrainie brakuje świadomości siebie jako silnego geopolitycznego centrum w Bałtycko-Czarnomorskim regionie. Świadomość tej misji może zjednoczyć zarówno nową polityczną elitę, która przyjdzie do władzy, jak i naród ukraiński.
Uczestnicy dyskusji zaznaczyli, że wyjście z kryzysu jest. Ale wyjść z niego kraj może tylko własnymi siłami, opierając się na politycznej woli - zdrowym woluntaryzmie - i wzorując się na skutecznych światowych modelach cywilizacyjnych, przede wszystkim niemieckim i japońskim.
Eksperci twierdzą, że finansowy kryzys wyszedł z zakresu gospodarki i przybrał cechy kryzysu politycznego. Ich zdaniem, na postradzieckim obszarze istnieją trzy potężne centra wpływu - to Kijów, Astana i Moskwa, i właśnie te kraje są swoistymi "poligonami kryzysu światowego".
Dziś Ukraina znalazła się na szczycie politycznego kryzysu, a bronić swoich interesów na akcjach nieposłuszeństwa mogłoby ponad 40% mieszkańców państwa. Według badań opinii publicznej, Ukraińcy najmniej spodziewają się na możliwości dzisiejszych władz w pokonaniu kryzysu, jednak mają nadzieje na nowych ludzi, którzy przyjdą po najbliższych wyborach.
Eksperci zaznaczają, że Ukraińcy potrzebują ideologii. Przecież skonsolidowanie narodu i patriotyzm mogą zagrać główną rolę w wyjściu z kryzysu (który, jak widać, zaciągnie się na 3-5 lat). Tarnopolskie wybory, na których zwyciężyła właśnie ideologiczna polityczna siła, zademonstrowały kierunek, w którym może zmierzać Ukraina.