ДП НАЕК «Енергоатом» в поточному році має намір закупити шість партій ядерного палива Westinghouse. Частина поставок піде в резерв, пише видання «Енергореформа», посилаючись на президента НАЕК Юрія Недашковського.
«Шість партій ми плануємо цього року закупити. Швидше за все, частина піде в резерв, оскільки у нас постійно зміщуються графіки ремонтів, плюс один з блоків, на який ми закуповуємо, стає на продовження терміну ремонту служби. Тому може статися, що ми закупимо більше, ніж завантажимо, але це в межах однієї партії», - сказав голова НАЕК.
За словами тимчасового президента і виконавчого директора Westinghouse Electric Company Хосе Еметеріо Гутьєрреса, компанія постачатиме в Україну по шість завантажень до 2020 року. «Принаймні, так прописано в нашому контракті», - наголосив Гутьєррес.
Директор Westinghouse нагадав, що його компанія розширила потужності з виробництва ядерного палива на заводі в Швеції для реакторів типу ВВЕР, що дозволило Україні збільшити диверсифікацію поставок. «Також ми інвестували в наш завод у США, щоб він міг поставляти деталі на шведський завод. Загалом ці інвестиції становили $20 млн. Тепер ми готові поставляти більше палива в Україну, але остаточне рішення, чи купувати більше палива Westinghouse, - за українським урядом», - наголосив він.
Нагадаємо, з метою диверсифікації джерел постачання ядерного палива для українських АЕС «Енергоатом» спільно з компанією Westinghouse у 2000 році почав реалізацію проекту кваліфікації ядерного палива цієї фірми. У березні 2008 року «Енергоатом» уклав з Westinghouse Electric Sweden комерційний контракт на забезпечення паливом від трьох до шести енергоблоків АЕС України з реакторами типу ВВЕР-1000 у 2011-2015 рр. У 2014 році сторони домовилися розширити і продовжити контракт до 2020 року.
Слід зазначити, що згідно з контрактом, планується поставляти паливо на два з трьох блоків на Южноукраїнської АЕС і чотири з шести блоків на Запорізькій АЕС. «Енергоатом» також має опцію розширити поставки крім цих станцій на Хмельницьку та Рівненську АЕС, кожна з яких має по два блоки ВВЕР-1000.
До слова, у 2016 році Україна закупила ядерного палива на майже на $549 млн, у тому числі російського виробництва - на $387 млн, а шведського - на $162 млн.
Примітно, що наприкінці березня американська компанія Westinghouse розпочала процес банкрутства, однак її керівники запевнили, що гарантуватимуть постачання ядерного палива для українських АЕС.