«Енергоатом» відмовився від утилізації ядерного палива в Росії

Централізоване сховище зможе прийняти першу партію відпрацьованого палива з українських АЕС вже влітку

13:59, 16 лютого 2021

НАЕК «Енергоатом» вирішив остаточно відмовитися від вивезення відпрацьованого ядерного палива з українських АЕС на переробку та тимчасове зберігання до Росії. Про це повідомив керівник «Енергоатому» Петро Котін під час форуму «Україна 30. Платіжка», передає «Укрінформ» у вівторок, 16 лютого.

«Починаючи з нинішнього року "Енергоатом" більше не користуватиметься послугами російських радіохімічних підприємств. Ми вирішили остаточно відмовитися від вивезення відпрацьованого ядерного палива до Росії. Потреба України у цих послугах нарешті відпала. Це значно зміцнює енергетичну безпеку нашої держави», – заявив Петро Котін.

За його словами, Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) зможе прийняти першу партію відпрацьованого ядерного палива вже у липні 2021 року.

Він додав, що спорудження всіх будівельних конструкцій та інфраструктури з приймання і зберігання відпрацьованого ядерного палива з українських АЕС на майданчику ЦСВЯП завершили ще у грудні 2020 року.

Наразі тривають пусконалагоджувальні роботи та випробування обладнання і устаткування, поставленого на ЦСВЯП американською компанією Holtec.

Як уточнив Петро Котін, експлуатація першого пускового комплексу сховища розпочнеться у ІІ кварталі 2021 року – після завершення будівництва 43-кілометрової залізничної колії до сховища, яка з’єднає його із залізничною мережею України.

Йдеться про колію від станції Вільча до станції Янів, що у зоні відчуження, Іванківському районі Київської області. «Економічна правда» пише , що ця колія підходить до централізованого сховища і потрібна для забезпечення під’їзду контейнерів з відпрацьованим паливом.

Нагадаємо, що у 2016 році тоді ще міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик заявив, що з 2017 року Україна припинить вивіз відпрацьованого ядерного палива в Росію, оскільки в Чорнобильській зоні відчуження вже буде готове Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива.

18 вересня 2020 проект «Схеми» виявив, що Україна продовжує щороку платити Росії 200 млн доларів за зберігання відпрацьованого палива. Все через ймовірні корупційні змови та затягування будівництва власного сховища у Чорнобильській зоні відчуження. У розслідуванні фігурують компанії, приближені до Максима Микитася.