Europa żąda od Ukrainy gwarancji w sprawie tranzytu rosyjskiego gazu

17:00, 10 червня 2009

W Sekretariacie Prezydenta odbyło się spotkanie z przedstawicielami Europejskiej Komisji. Negocjacje z delegacją Komisji Europejskiej na temat dostaw gazu przeprowadził Pełnomocnik Prezydenta Ukrainy do międzynarodowych spraw bezpieczeństwa energetycznego Bogdan Sokołowski, który przedstawił kluczowe pozycje Głowy państwa wobec zakresu energetycznego. Głównym tematem negocjacji były kwestie pewności tranzytu rosyjskiego gazu ziemnego przez narodową spółkę akcyjną "Naftogaz Ukrainy" w najbliższej perspektywie. O tym ZAXID.NET poinformowano w biurze prasowym Prezydenta.

Bogdan Sokołowski zapewnił Europejczyków, że strona Ukraińska jest i nadal będzie pewnym partnerem w sprawie tranzytu rosyjskiego gazu ziemnego ze wschodu na zachód odpowiednio do standardów oraz warunków technicznych i organizacyjnych, założonych przy projektowaniu ukraińskiego systemu rurociągów.

W celu podniesienia pewności dostaw i tranzytu gazu ziemnego Prezydent Ukrainy nalega i osobiście kontroluje tok wykonania umów, określonych we wspólnym oświadczeniu o modernizacji ukraińskiego systemu przesyłu gazu z 23 marca 2009 roku.

Bogdan Sokołowski odnotował, że szef ukraińskiego państwa nalega na pilnym reformowaniu gazowego sektora, między innymi firmy NSA "Naftogaz Ukrainy", w celu jej finansowego uzdrowienia i optymalizacji działalności z przestrzeżeniem zasad, przyjętych w krajach UE.

Na podstawie konkretnych faktów Pełnomocnik Prezydenta dementował poszczególne nieobiektywne domysły zagranicznych i ukraińskich polityków wobec ryzyk w zakresie transportowania rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy.

Bogdan Sokołowski podkreślił, że Prezydent Ukrainy pozytywnie ocenia tendencje w naprawie konstruktywnych stosunków między ukraińską firmą NSA "Naftogaz Ukrainy" i rosyjskim "Gazpromem".

Delegacja KE ze zrozumieniem zaakceptowała pozycję Prezydenta Ukrainy w wymienionych kwestiach i zapewniła o gotowości Europejskiej Komisji do aktywnej współpracy z Ukrainą i Rosją w celu doskonalenia podstawy kontraktowej, minimalizacji wpływów osobistych i opracowania dodatkowych mechanizmów gwarantowania dostaw i tranzytu gazu pod obopólnie korzystnymi warunkami.

Europejska strona akcentowała niezbędność i gotowość do późniejszych wspólnych działań w kierunku realizacji Wspólnego oświadczenia o modernizacji ukraińskiego systemu tranzytowego z 23 marca 2009 roku.

Довiдка ZAXID.NET