Фактичну перевірку платників податків проводитимуть без попередження

20:36, 10 січня 2011

Фактичну перевірку діяльності платника податків, передбачену Податковим кодексом, здійснює орган Державної податкової служби України (ДПСУ) за місцем діяльності підприємства, без попередження, але у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання.

Згідно з роз'ясненням ДПСУ, оприлюдненим її прес-службою в понеділок, такі перевірки здійснюють для дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, зокрема свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин із працівниками (найманими особами), повідомляє Інтерфакс-Україна.

"Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи). Вона може проводитися на підставі рішення керівника органу податкової служби, оформленого наказом, копію якого вручають платнику податків або його уповноваженому представникові під розписку до початку проведення такої перевірки", - йдеться в роз'ясненні ДПСУ.

Перевірка ДПСУ може здійснюватися, зокрема, за результатами перевірок інших платників податків, за інформацією інших державних органів або органів місцевого самоврядування про виявлення фактів, що свідчать, зокрема, про порушення законодавства щодо виробництва підакцизних товарів або ведення касових операцій, а також про використання праці найманих працівників без належного оформлення таких трудових відносин.

Крім того, фактичні перевірки можуть здійснюватися за письмовим зверненням покупця (споживача) або у разі неподання платником податків у встановлені терміни звітів про використання касового апарата, книг обліку розрахункових операцій або ж надання цих книг з нульовими показниками.

Згідно з роз'ясненням, фактичну перевірку виконують двоє і більше посадових осіб органу ДПСУ у присутності посадових осіб суб'єкта господарювання або його представника та/або особи, яка фактично здійснює розрахункові операції. Тривалість фактичних перевірок, згідно з п. 82.3. статті 82 Податкового кодексу, не повинна перевищувати 10 діб. Продовження терміну такої перевірки здійснюється за рішенням керівника органу ДПСУ не більше ніж на п'ять діб.

Водночас, згідно з п. 80.4 статті 80 Податкового кодексу, перед початком фактичної перевірки з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій і ведення касових операцій, посадові особи органів ДПСУ можуть здійснити контрольну закупівлю. При цьому товари, що були отримані під час такої закупівлі, підлягають поверненню платнику податків у неушкодженому вигляді.

Податковий кодекс набув чинності з 1 січня 2011 року.