Цьогоріч у Львові висадять понад дві тисячі дерев та тисячу кущів. Озеленювати будуть сквери, парки та міські вулиці. Крім звичних кленів та каштанів у місті ростиме також мигдаль, барбарис, райські яблуні та сливи Піссарді.
ZAXID.NET з’ясував, де та які екзотичні рослини висадять у Львові вже цієї весни.
Мигдаль трилопатевий
До дня Львова у місті відкриють оновлену площу Митну. Окрім сухого фонтану, кольорової підсвітки та вуличних меблів тут облаштують нову зелену зону. Зокрема тут висадять груші, яблуні, вишні, а також декоративний мигдаль. За словами начальник управління екології та ландшафтного планування Львівської міськради Андрій Галушка, це перше місце у Львові, де висадять мигдаль.
Як пояснила ZAXID.NET архітектора, яка займалась плануванням реконструкції площі Митної, Ольга Криворучко, мигдаль може рости у нашому кліматі, а для того, щоб рослина почувалась комфортніше, її висадили у сонячне місце.
На площі Митній висадили дев’ять дерев мигдалю, саджанці яких подарував «Кумпель». Трилопатевий мигдаль – це декоративне дерево з ніжно рожевим цвітом. Воно не плодоносить та росте до трьох метрів заввишки.
Айва японська
На площі Митній також буде рости айва японська, яка, за словами Галушки, також є новою у нашому міському просторі. Загалом тут посадять 25 саджанців айви.
Лаванда
За словами Ольги Криворучко, на площі Митній також висадять 60 кущів лаванди, яка квітнутиме темно-фіолетовим кольором. Лаванди масово вирощують у Америці, Австралії та Японії.
«У нас все таким чином розраховане, що кожного тижня цвітуть інші рослини. Спершу цвіте груша, потім мигдаль, айва, сакура, яблуні. Це весняне цвітіння ми намагались розтягнути якомога довше, щоб цвіт поступово переходив від однієї рослини до іншої. Якщо дивитись по кольоровій гаммі, то цвіт є від біло-рожевих до темно-червоних кольорів», - розповідає Ольга Криворучко про оновлення на площі Митній.
Андрій Галушка додав, що кущі лаванди уже декілька років ростуть на вул. Під Дубом 7б, біля ТРЦ «Форум Львів».
Спірея японська
У Франківському районі цієї весни висадили спірею японську – декоративний чагарник, висотою приблизно 60 см. Вона цвіте пурпуровим кольором у середині літа.
За словами Андрія Галушки, спірея японська росте на перехресті Чорновола-Липинського, а також у парку 700-річчя. Відтепер вона також ростиме і на перетині вул. Тролейбусної-Володимира Великого.
Магнолія
На перетині вул. Тролейбусної-Володимира Великого, що у Франківському районі, уже почали висаджувати магнолії Суланджа, яку ще називають чашоподібною або деревом тюльпана. Це дерево поширене у Америці та Східній Азії, однак у Львові за останні роки це дерево також стало розповсюдженим.
Зокрема, за словами Андрія Галушки, у квітні-травні 30 видів магнолій цвітуть у Стрийському парку, а також біля центрального входу у «Львівську політехніку», що на вул. Степана Бандери.
За словами начальниці відділу урбаністики ЛКП «Інститут просторового розвитку» Олександри Сладкової, цьогоріч також висадили магнолії на вул. Газовій та площі Маланюка.
«У нас клімат змінюється і нам доводиться садити екзотичні рослини. Стає тепліше, відповідно треба садити рослини, які є більш стійкі до посух. Також дерева мають бути добре пристосовані до умов в місті, маю на увазі поганих умов. Ми садимо дуже багато голландських рослин саме через те, що там є спеціально виведені рослини стійкі до загазованості, до досить бідних грунтів та до того, що в грунт може потрапляти сіль, бо в нас комунальники досі сиплять залишки піскосуміші в лунки», - розповідає Олександра Сладкова.
Сладкова додає, що майже увесь посадковий матеріал, з яким працюють урбаністи є голландським. Зокрема, йдеться про яблуні, платани, магнолії, вишні та ін.
«Ми зараз говоримо з розсадниками, щоб вони розводили саме ті сорти, які нам треба, щоб ми брали дешевший посадковий матеріал, але щоб його добре вирощували. Питання навіть не якого сорту рослина, а в тому, що вона була не правильно вирощена. Для прикладу, її треба щороку пересаджувати, щоб коріння було дуже густе. Якщо її не пересаджувати, то вона виглядатиме добре, але пересадити таку рослину потім майже не можливо. На площі Яворського у нас був такий випадок. Там посадили дорослі магнолії хорошого сорту, але вони не прижились через те, що їх не пересаджували і була проблема з корінням», - додає вона.
Райська яблуня
Райські яблуні ростуть до трьох метрів заввишки, є декоративними та мають невеликі кисло-солодкі плоди. Зараз у Львові росте понад чотири десятки цих декоративних дерев, зокрема у Стрийському парку, у парку Івана Франка, на площі перед цирком та на вул. Хуторівці (територія УКУ).
За словами Ольги Криворучко, ще десять райських яблунь цьогоріч висадять на площі Митній.
Барбарис
Доповнювати цю кольорову гаму буде барбарис Тунберга, який квітне фіолетовим цвітом. Це кущова рослина, висота якої не має перевищувати 2,5 метрів.
«Ми не садили таких рослих, які є вибагливі у догляді. Немає чогось такого, що могла б заглушити трава, якщо її не прополювати, чи як це є з цибульковими рослинами, що їх потрібно висаджувати, а потім забирати. У нас навіть немає квітників, у нас є тільки дерева та кущі. Доглядати за ними можна самостійно, не забираючи на зиму», - пояснює Криворучко.
Слива Піссарді
На вул. Науковій цьогоріч висадять 135 дерев сливи Піссарді. Це дерево росте приблизно восьми метрів заввишки, квітне рожевим цвітом, який поступово набирає темніший, фіолетовий окрас.
Сакура
На площі Митній, вул. Сніжній та біля ринку «Добробут» цієї весни висадять сакури. За останні кілька років у Львові висадили понад сотню цих декоративних дерев, які відомі завдяки своєму рожевому цвіту.
Зокрема, у Львові сакури ростуть на вул. Городоцькій, Тарнавського, Пулюя, площі Петрушевича, у сквері Івана Павла ІІ та біля ринку «Добробут».
Це дерево не плодоносить, його вирощують заради цвітіння. Сакури ростуть на території Корейського півострова, Китаю, Гімалайських гір, але найбільша кількість, як самих дерев, так і їх різновидів росте на японських островах.
Багряник
Цьогоріч у місті планують висадити кілька багряників. За словами Андрія Галушки, це дерево цікаве тим, що воно змінює колір листя впродовж року від зеленого до жовтого та коричневого.
Зараз понад 60 багряників росте на вул. Угорській, а також на вул. Симоненка, Тарнавського, поблизу іподрому, у Стрийському парку та парку Івана Франка.