Агенти Федерального бюро розслідувань (ФБР) США у вівторок, 4 серпня, здійснили рейд в офіси компанії з нерухомості Optima в місті Клівленд, яка володіє кількома будівлями в місті. Про це повідомляє сайт Сleveland.
Optima – це конгломерат компаній по усіх Сполучених Штатах, який має інтереси у сфері нерухомості в штатах Огайо, Іллінойс і Техас. Андерсон заявив, що агенти також виконували ордери на обшук у Маямі.
Видання зазначає, що влада в Клівленді проводить широкомасштабну перевірку компаній, пов’язаних з українського олігархом Ігорем Коломойським, директором групи «Приват», керівники якої також входять до складу «Оптими».
Зазначимо, що 21 травня 2020 року державний «ПриватБанк» звернувся до Канцелярського суду американського штату Делавер з позовом про відшкодування збитків, яких, як вважає банк, він зазнав у результаті різних протиправних дій. Ці дії, вважає «Приватбанк», вчинені проти нього його колишніми власниками – Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим, їхніми наближеними особами Мордехаєм Корфом, Хаїмом Шошетом та Уріелом Лейбером, а також компаніями, зареєстрованими у США. Загалом у позові йдеться про «відмивання грошей» протягом майже 10 років загальним обсягом у 470 млрд доларів – тобто, майже 13 річних бюджетів України.
На початку 2019 року стало відомо, що Коломойський і його партнери по компанії Optima Management є найбільшими гравцями на місцевому ринку офісної нерухомості. За даними видання Miami Herald, на скупку тутешніх активів Optima витратила близько 250 млн доларів.
У позовній заяві «ПриватБанк» стверджує, що Коломойський та Боголюбов є бенефіціарними власниками або мають контроль у кількох фірмах, зареєстрованих у США. І ці компанії, йдеться в позові, брали участь у відмиванні грошей, які виводились із «ПриватБанку», пише «Радіо Свобода».
Підставою позову до американського суду стала низка схем, які мають ознаки шахрайства. Їх, на думку «ПриватБанку», організували Коломойський і Боголюбов спільно з іншими відповідачами, щоби заволодіти активами у США вартістю у сотні мільйонів доларів. Виявити ці схеми вдалося завдяки аналізу кредитного портфеля банку та транзакцій компаній, яким «ПриватБанк» видавав позики.
З’ясувалось, що гроші, отримані з банку, перераховувались низці одних і тих самих компаній, які «ПриватБанк» називає «пральними». Ці ж компанії згодом витрачали отримані кошти на купівлю майна у США. Загалом мова йде про десятки активів: феросплавні та металургійні заводи, комерційна нерухомість та готелі. Наприклад, завдяки грошам з «ПриватБанку» одна із компаній, Optima Ventures, стала найбільшим власником комерційної нерухомості в американському місті Клівленд. Найбільше майна у Коломойського та Боголюбова «ПриватБанк» виявив у штатах Огайо, Іллінойс і Техас.
Зокрема, за кошти, отримані шляхом виведення із «ПриватБанку» було куплено 55 Public Square Building (за 34 млн доларів), а також One Cleveland Center (за 86,3 млн доларів)
Раніше видання BuzzFeed News опублікувало матеріал, в якому із посиланням на власні поінформовані джерела стверджує, що український олігарх Ігор Коломойський перебуває під слідством великого журі присяжних в Клівленді у зв'язку з можливим відмиванням коштів через операції з нерухомістю у Сполучених Штатах.
«Велике журі США вивчає фінанси Коломойського, ключового прибічника президента Володимира Зеленського, у розслідуванні, що відстежує рух коштів із українського банку через мережу офшорних компаній до США», – пише BuzzFeed News. Мова йде про сумнівні операції, викладені в судовому позові «ПриватБанку» проти його колишніх акціонерів, поданому до суду штату Делавер минулого року. Відповідно до позову, починаючи з 2008 року Ігор Коломойський з партнерами скупив в Америці нерухомості на 622 млн доларів та певний час навіть був найбільшим власником комерційної нерухомості у місті Клівленд у штаті Огайо.
Хоча з часом більшість цієї нерухомості було продано, американська Феміда зараз зацікавилася джерелом походження коштів, використаних для її придбання.
За інформацією BuzzFeed, протягом останнього року агенти ФБР неодноразово приїжджали в Україну. Зокрема, в лютому вони зустрічалися з генеральним прокурором Русланом Рябошапкою і детективами НАБУ.