Федералізація – це шанс для України, - історик

13:00, 22 січня 2011

«Соборність у першу чергу означає, що у нас є багато регіонів, які живуть біч-о-біч. Такого регіонального багатства важко знайти на території іншої країни розміром з Україну. Скажімо, Росія значно більша, але у неї немає такого регіоналізму» - переконаний відомий український історик Ярослав Грицак.

У коментарі для ZAXID.NET Ярослав Грицак наголосив, що питання полягає в тому, як до цього багатства ставитися. Найкраще це видно на ставленні до ідеї федералізації. Більшість бачить у ньому загрозу, і лише меншість – шанс. Відтак, на думку Грицака, необхідно переконати більшість у тому, що йдеться саме про шанс. "Багато з федералізованих держав є символом того, що ми хочемо – стабільності, демократії, добробуту і комфорту. Це – Німеччина, США, Австрія, Швейцарія", - вказав він.

Водночас Ярослав Грицак наголосив на тому, що доки в Україні досі зберігається централістський спосіб мислення, федералізація залишається проблематичною.

"Скільки ми б не множили на нуль, в результаті ми дістаємо той самий нуль. Ми успадкували централізовану систему, в якій непропорційно велика голова і дуже кволе тіло. Стосунки між Києвом та регіонами нагадують стосунки між Москвою і радянськими республіками. Чи не є іронією, що залізобетонну вертикаль центральної влади у нас будують сили, які називають себе "регіоналами"? Якщо би Україну розбити на федеральні землі, то ця схема стосунків би залишилася. Так само як зараз львівські чиновники зараз бігають коридорами Києва, так само у федеральній Україні самбірські чи стрийські чиновники бігали би коридорами Львова. Потрібна зміна самої схеми", - наголосив історик.

Відтак, для того, аби в Україні можна було ефективно запровадити федеральну форму держави, потрібно, перш за все, змінити правила політичної гри, починаючи з реформи місцевого самоврядування, надання автономії університетам, тощо. Наразі ж федеральний устрій, на думку Ярослава Грицака, залишається для України абстрактною загрозою, для тих, хто його боїться – або ж далеким ідеалом для тих, хто його прагне. "У кожному разі, будь-яке реальне його втілення є, поки що, поза межами можливого", - додав Ярослав Грицак.