Фергюсон знову у вогні

Присяжні визнали невинним поліцейського, котрий вбив юнака-афроамериканця – це спричинило масові заворушення

12:03, 25 листопада 2014

Американське місто Фергюсон охоплене масовими заворушеннями. Розлючений натовп підпалює автомобілі, трощить вітрини магазинів, спустошує полиці крамниць. Дух протесту заполонив й інші американські міста. Демонстрація протесту відбулася на вулицях Чикаго, Сіетла і Лос-Анджелеса. Протестувальники заблкувалои три мости в Нью-Йорку.

Причиною народного гніву стало рішення присяжних у справі про вбивство поліцейським темношкірого підлітка в Фергюсоні. Інцидент стався ще у серпні й призвів до наймасовіших протестів у США на расовому ґрунті за останні роки.

Сказати, що мешканці Ферґюсона очікували на вирок у цій справі з неймовірним хвилюванням – це не сказати нічого. Передчуваючи недобре губернатор Міссурі Джей Ніксон ще напередодні оголосив про запровадження надзвичайного стану в місті, що передбачає введення Національної гвардії, якщо ситуація остаточно вийде з-під контролю.

Увечері в понеділок прокурор округу Сент-Луїс оголосив, що журі присяжних, в числі яких було троє темношкірих і дев'ять білих, вирішило не висувати звинувачення у вбивстві полісмену Даррену Вілсону, котрий застрелив 18-річного афроамериканця Майкла Брауна.

Реакція натовпу була миттєвою: під покровом темряви сотні молодих людей вирушили громити місто. Фергюсон у ніч з понеділка на вівторок був реально оповитий полум’ям.

Велика частина протестувальників пішла на штурм поліційної дільниці, де служив Вілсон. У ході сутичок з агресивно налаштованою юрбою поліцейські застосовували сльозогінний газ і ґумові кулі. Правоохоронці спробували відсунути людей від дільниці, використовуючи броньовані вантажівки. У відповідь летіли камені і пляшки.

Вгамувати натовп спробував навіть президент США Барак Обама, котрий закликав мешканців Фергюсона до спокою і взаєморозуміння. Він попросив і місцевих мешканців, і поліцейських виявляти стриманість.

«Наша нація базується на верховенстві закону, тому ми повинні прийняти, що Велика колегія присяжних прийшла до такого рішення, – заявив Обама, – Можна зрозуміти, що деякі американці будуть глибоко розчаровані і навіть обурені. Та все ж будь-які акції протесту повинні носити мирний характер».

Президент закликав громадськість погодитися з рішенням присяжних і сконцентрувати увагу на пошуку можливостей наведення мостів між поліцією і місцевими мешканцями. «Киданням пляшок цього не добитися, як і биттям вікон автомобілів. Цього не добитися, виправдовуючи вандалізм. Цього не домогтися, завдаючи комусь біль», – промовив Обама

Проте слова господаря Білого Дому не справили жодного впливу на протестувальників. Радше навпаки, заклики президента вони сприйняли як свідчення того, що в державних органах не варто шукати розуміння й співчуття, тому покладатися можна виключно на власні сили.

Заворушення у Фергюсоні спалахнули з новою силою, справа дійшла до стрілянини з автоматичної зброї. Водночас протест фергюсонців підтримали й в інших містах США.

Через заворушення у небі над Ферґюсоном обмежили авіапольоти, низку рейсів скасували. Поки що, як повідомляють американські ЗМІ, мова йде лише про скасування рейсів, які прибувають в Сент-Луїс. Влада змушена була скерувати на підкріплення поліції загін Національної гвардії.