Фесенко про кризу в Раді: Є установка на війну, томагавк вже вирили

16:09, 6 квітня 2013

Загострення парламентської кризи може призвести до політичної війни, до якої опозиції вже зараз варто бути готовій, вважає голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.

«У мене, чесно кажучи, є таке передчуття, що зараз вже є установка на війну. Томагавк війни вже вирили: при чому, як в одному, так і в іншому таборі. Можливо, не всі цього хочуть, але це вже внутрішні проблеми як у влади, так і в опозиції. Частина влади вже налаштована на свій кризовий сценарій, який не подобається багатьом депутатам з більшості. Частина опозиції – так само: дехто вже теж налаштований на протистояння, на кризовий сценарій, а дехто ще не хоче виходити з цієї Ради, хоче попрацювати в парламенті», – цитує політолога Тиждень.ua.

На думку Фесенка, це може призвести до розпуску парламенту і проведення референдуму.

«Референдум – це теж буде форма політичної війни. Якщо опозиція це розуміє, їй треба готуватися до такого сценарію. Але тут можуть бути ще різні тактики. Наприклад, на мій погляд, бойкот референдуму – для опозиції це тотальний програш», – наголосив політолог.

«Але чи є в опозиції потенційна тактика і стратегія щодо референдуму? Не впевнений. Ми ж побачили, що багато рішень опозиція приймає експромтом. Тому їм потрібно уже всерйоз ставитися до всіх цих подій, треба аналізувати ситуацію на перспективу і розробляти відповідні плани – стратегічні і тактичні», – заявив Фесенко.

Як повідомлялося, 4 квітня депутати від фракції ПР, КПУ та частина позафракційних провели «виїзне засідання» Верховної Ради у приміщенні на вул. Банковій, 6/8. Опозицію туди не пустили.

Під час сесійного засідання 2 березня лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов висловився за розпуск чинної Верховної Ради, проведення референдуму і проведення виборів на мажоритарній основі. Лідер фракції ВО «Свобода» Олег Тягнибок вважає, що Партія регіонів має намір провести всеукраїнський референдум у серпні.

Нагадаємо, після того, як 2 квітня Рада провалила призначення виборів у Києві опозиція знову заблокувала трибуну українського парламенту. 4 квітня більшість і опозиція засідали паралельно в двох різних місцях. Одне засідання проводив спікер Володимир Рибак в актовому залі на вулиці Банковій, інше – віце-спікер Руслан Кошулинський у Раді на вулиці Грушевського.

На альтернативному засіданні Ради провладна більшість прийняла понад 20 законопроектів.

Дії провладних депутатів опозиція розцінила як «спробу державного перевороту» і закликали їх повернутися в Раду. 5 квітня депутати від фракції Партії регіонів прийшли в парламент на сесію, однак опозиція знову заблокувала президію Ради. Сесія не відбулася.

Екс-спікер Володимир Литвин розповів, за яких виняткових обставин Рада може збиратись в інших приміщеннях. А колишній заступник голови ВРУ Степан Гавриш сказав, що закони, прийняті на альтернативному засіданні – нелегітимні. Водночас нардеп від ПР Олена Бондаренко сказала, що депутати збиралися за рішенням більшості, а тому все легітимно.

Наприкінці тижня депутат від партії «Батьківщина» Микола Катеринчук оскаржив в суді засідання парламенту на вулиці Банковій, 6/8.

А тим часом лідерів опозиційних фракцій "Батьківщина" Арсенія Яценюка, УДАР Віталія Кличка та ВО "Свобода" Олега Тягнибока викликають до Голосіївського районного суду Києва за позовом громадянки Віри Іванової через блокування Верховної Ради.