«Щиголь»: картина про картину

У прокат вийшла екранізація бестселера Донни Тартт

17:37, 26 вересня 2019

В український прокат вийшла довгоочікувана екранізація бестселера Донни Тартт «Щиголь». У 2014 році ця книга була відзначена Пулітцерівською премією.

Фільм триває майже дві з половиною години. Саме у такий солідний хронометраж режисер Джон Краулі намагався втиснути вісімсот сторінок тексту, купу подій, героїв та років.

50-річний ірландець Краулі відомий насамперед завдяки фільмам «Хлопчик А» та «Бруклін». Останній, знятий у 2015 році, мав декілька номінацій на «Оскар».

Підсилив Карулі оператор Роджер Дікінс. 14-разовий оскарівський номінант знімав такі хіти, як «Той, що біжить по лезу бритви» Вільньова, «Справжню мужність» Коенів чи «Скайфолл» Мендеса та ще багато відомих фільмів. Саме Дікінс створює з кожної сцени свою маленьку картину.

«Щиголь» – історія юного Теодора Деккера, який втратив матір під час теракту в Метрополітен-музеї. Дивом виживши після вибуху, Тео отримує картину пензля Карела Фабриціуса «Щиголь». Жодна душа не знає, що Тео потайки зберігає її у себе.

Ніколь Кідман зіграла місіс Барбур

Краулі знімає з одного боку епічну (за охопленням часу та простору), з другого боку камерну (адже йдеться насамперед про почуття та емоції) драму про те, як можна переживати горе та про дивний зв'язок людини з мистецтвом.

У «Щиглі» зіграла Ніколь Кідман. Юного Тео грає Оукс Феглі, а його друга Бориса – Фінн Вулфард, зірка «Дуже дивних справ». Дорослого Тео зіграв Ансель Елгорт («Малюк на драйві»), Бориса – Анейрін Барнард («Дюнкерк»). Також у картині з’являться Люк Вілсон, Сара Полсон, Джеффрі Райт.

Критики уже встигли назвати фільм нуднуватим, а шанувальники Донни Тартт звинувачують режисера у поверховості. Однак усі погоджуються, що картина варта уваги. Серед її чеснот – вишуканість та прекрасний акторський ансамбль.

На батьківщині, у США, фільм показав один із найгірших стартів в історії американського прокату. Як повідомляє видання The Hollywood Reporter, картина заробила в свої перші вихідні лише 2,6 млн доларів. Тепер справа за Європою.

Карел Фабриціус. Щиголь. 1654 р Королівська галерея Мауріцхейс, Гаага

10 фактів про фільм «Щиголь»

  • Роман Донни Тартт 30 тижнів протримався у списку бестселерів New York Times.
  • Права на екранізацію були придбані ще у 2014 році.
  • Картина, представлена в романі «Щиголь», є роботою Карела Фабриціуса з 1654 року. Вона походить з колекції Мауріцхейс в Гаазі, Нідерланди. Автор Донна Тартт вперше побачила картину за 20 років до виходу книги.
  • Жодного теракту в Метрополітен–музеї не було та картину ніколи не викрадали. Усе це – вигадки письменниці.
  • У книзі «Щиголь» Борис говорить: «О, так. Князь Борис! “Війна і мир”. Мене звуть так само, як і його». Анейрін Барнард, який грає Бориса у фільмі, зіграв князя Бориса Друбецького у мінісеріал 2016 року «Війна і мир» (2016).
  • Борис походить з України та встиг побувати у багатьох країнах світу.
  • Джуліана Мур відмовилась від ролі матері Теодора, а Ральф Файнс та Ліам Нісон від ролі Гобі.
  • Основне виробництво почалося 23 січня 2018 року в Нью-Йорку.
  • Бюджет фільму складає 40 млн доларів.
  • «Щиголь» став другим фільмом для Сари Полсон, в якому Метрополітен-музей служить важливим місцем для сюжету, перший з них – «Вісім подруг Оушена». Проте у «Щиглі» її героїня з музеєм ніяк не пов’язана.
  • «Щиголь» став першим фільмом Джона Кроулі з часів «Брукліна» (2015). Саме під час роботи над цим фільмом режисер прочитав роман, але тоді він не думав, що буде його екранізувати.