Що ховається усередині «Вулкана»

У прокат вийшов один із найтитулованіших українських фільмів

21:07, 5 квітня 2019

У прокат вийшов один із найочікуваніших українських фільмів, «Вулкан» Романа Бондарчука. Фільм було знято у 2018 році, прокат планувався на осінь минулого року, проте лише зараз він нарешті добрався до українських екранів.

Увесь цей час картина мандрувала найрізноманітнішими фестивалями та встигла зібрати чимало нагород. Серед них – Гран-прі МКФ «Золотий абрикос» (Вірменія), Гран-прі МКФ в Спліті (Хорватія), приз за найкращу режисуру МКФ «Євразія» (Казахстан), приз глядацьких симпатій МКФ Пін Яо (Китай), спеціальна відзнака журі МКФ в Гоа (Індія), Гран-прі Міжнародного фестивалю авторського кіно в Рабаті (Марокко) тощо. Також Роман Бондарчук став лауреатом Шевченківської премії.

Для Романа Бондарчука «Вулкан» став першим досвідом в ігровому кіно, проте він є відомим документалістом. Зокрема, його «Українські шерифи» висувались від України на премію «Оскар».

«Фільм "Вулкан" починався як документальний проект - спостереження за Вовою, жителем містечка Берислав біля Каховського водосховища. В радянський час Вова був директором рибколгоспу, а з настанням нових часів почав знову шукати своє місце в житті та винаходити безумні бізнес-проекти. Конкурс стриптизу на березі водосховища та ідея викопувати кості німецьких солдат з-під землі й продавати їх родичам у Німеччину – це все його стартапи. Вови не стало за півроку до початку зйомок, але у фільмі знімаються переважно типажі, жителі Херсонської області, яких ми зустрічали в процесі ресерча. Майже усі історії, ситуації, діалоги списані з реальності під час тривалих документальних спостережень», – розповідає режисер.

Бондарчук – «геній місцевості». Народжений на Херсонщині, він у всіх своїх картинах розповідає саме про неї. Не винятком став і «Вулкан».

Сергій Степанський у ролі Лукаса

«Лукас переживає кризу середнього віку. Він працює перекладачем в київському офісі ОБСЄ й у складі моніторингової місії вирушає на кордон з Кримом. Після декількох дивних збігів обставин, Лукас залишається сам у маленькому містечку на півдні України. Не знаючи куди йти, він опиняється в хаті місцевого дивака на ім'я Вова. Слідуючи за Вовою, Лукас повільно занурюється у життя української провінції, у світ, який виходить за рамки його уяви, де речі виглядають повністю відірваними від усякої логіки чи структури. В цих дивних місцях, де люди віднаходять щастя в найпростіших, часто ілюзорних речах, де переплелися минуле, сучасне і майбутнє, де кожен день може стати останнім, Лукас отримує шанс почати життя спочатку», – йдеться у синопсисі.

«Вулкан» є неспішною розповіддю про дивний світ, загублений у часі та просторі. Це картина, сповнена магічного реалізму, спостерігає за своїми героями та змушує глядача з головою зануритись у їх життя, з якого неможливо вирватись і частиною якого головний герой стає попри власної волі.

Віктор Жданов у ролі Вови

Умовний сюжет наповнений надзвичайно тактильними та реалістичними деталями. З візуальної точки зору, «Вулкан» є одним із найгарніших українських фільмів, а поєднання реалізму та символізму – одним з найкращих картин року.

Для Сергія Степанського роль Лукаса стала акторським дебютом. Один із найкращих звукорежисерів України є володарем «Золотої Дзиги» (за «Стрімголов»). Цього року Степанський знову номінується на національну кінопремію як звукорежисер за роботу над «Диким полем». А от наступного року скоріше за все він претендуватиме на нагороду уже як актор.

Роль Вови зіграв Віктор Жданов, який став лауреатом «Золотої Дзиги» за роль другого плану у фільмі «Кіборги». Роль у «Вулкані» є аж ніяк не менш яскравою роботою.

«Вулкан» є саме тим фільмом, на який обов’язково варто піти у кіно. Крім того, 6 квітня у «Кінопалаці» відбудеться зустріч із знімальною групою фільму.