Газове протистояння між Україною та Росією наростає. Про це пише британське видання Financial Times.
«У той час як на кону стоять мільярди доларів за природній газ, Україна і Росія, здається, знову відсунули вбік братню слов’янську любов на користь балансування на межі війни з непроникними обличчями.
Усього за два тижні після підписання угоди про розвідку нетрадиційних запасів газу з Royal Dutch Shell потенційною вартістю у $10 млрд, українські чиновники тепер говорять про швидке просування до підписання угод про розподіл продукції з Chevron зі США, яка сподівається провести розвідку в Україні, яка має потенційно великі запаси сланцевого газу.
Цього року також очікується підписання угоди про розвідку офшорного газу з консорціумом на чолі з ExxonMobil зі США…
Ще одна карта, яку Київ намагається розіграти – це можливість вже в першому кварталі цього року і далі знижувати покупки російського газу за рахунок збільшення масштабів імпорту менш дорогого блакитного палива з Європи», - пише видання.
«Мало хто в Києві очікує повторення газових спорів між Росією та Україною у 2006 та 2009 роках, які порушили поставки у ЄС. Українські чиновники заявляють, що вони все ще сподіваються, що Газпром, зіткнувшись з довгостроковим ризиком втрати одного зі своїх найбільших зарубіжних замовників, цього року погодиться на зниження цін від поточних високих, які за їх словами, є дискримінаційними.
Але навіть якщо Угорщина та Словаччина санкціонують зворотний потік газу, дозволивши таким чином поставку газу з ЄС назад до широкої системи трубопроводів України, деякі джерела стверджують, що європейські компанії не захочуть образити Газпром ставши альтернативними постачальниками в Україну. Вчинивши таким чином вони можуть порушити контракти з Газпромом, котрі обмежують їх можливості перепродажу газу для інших клієнтів.
Час покаже, чи є заяви України блефом, призначеним, щоб отримати важелі впливу в переговорах про ціну, або ж черговою зміною парадигми в складному енергетичному балансі між Україною і Росією», - йдеться в статті.
Нагадаємо, депутати з фракції "Батьківщина" Арсен Аваков, Андрій Кожем’якін і Микола Томенко пропонують парламенту ввести тимчасовий мораторій на пошук, розвідку і видобуток вуглеводнів нетрадиційними методами. Вони мотивують це тим, що деякі екологічні дослідження показують, що видобуток сланцевого газу призводить до забруднення ґрунту, ґрунтових і підземних вод, викликають сейсмічну активність земної кори.
24 січня в Давосі було підписано угоду між компанією Shell і компанією "Надра Юзівська" про розподіл продукції від видобування сланцевого газу на Юзівській площі в Харківській і Донецькій областях. Згідно з контрактом із компанією Shell щодо видобутку в Україні сланцевого газу, підписаним у Давосі, сім’я Віктора Януковича отримає в цій справі десятивідсоткову участь.
Відповідно до умов проведення конкурсу, Shell як його переможцю буде надано спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічного вивчення з дослідно-промислової розробкою і подальшого видобутку вуглеводнів строком на 50 років.
Окрім того, на одній з прес-конференцій лідер Комуністичної пратії України зазначив, що видобуток сланцевого газу в Україні завдасть серйозного економічного та екологічного збитку Україні.