Фінансування Львівщини-2012: без зайвої щедрості

00:02, 24 січня 2012

Львівщина не потрапила у фавор, коли планували видатки інвестиційного характеру державного бюджету на 2012 рік. Єдина субвенція, за якою одразу у бюджеті країни передбачена значна сума видатків (137 млн грн) на дороги.

Про інше – добудову шкіл, лікарень, покращення стану ЖКГ, екології та ряду інших проблем область, мабуть, має ще довго і гарно просити.

 

Державна субвенція розвитку 2012 з перекосами

Увага до стану доріг Львівщини з боку держави вельми приємна. Та, крім доріг, область має низку інших проблем. Найгостріші з них були зафіксовані в «Угоді щодо соціально-економічного розвитку Львівщини» між владою Львівщини й урядом 2009 року. Найбільш помітним результатом цієї угоди була допомога держави у реалізації цілодобового водопостачання у Львові. Щоправда, це відбувалося в умовах наближення президентських виборів. Юлія Тимошенко зазнала на них поразки, а зміна державної влади не позначилася позитивно на ритмічності виконання угоди. І таких яскравих прикладів у забезпечення цієї угоди, як забезпечення цілодобового постачання у Львові, за 2010-2011 роки не було. Головні фінансові ресурси йшли на підготовку області до Євро-2012, зокрема на будівництво стадіону, аеропорту, доріг. Бюджетний тренд Євро-2012 добігає кінця, а нового для Львівщини поки що не видно.

Коли депутати Львівської облради на початку січня цього року приймали бюджет, виглядало, що ряд соціально-економічних проблем області залишився поза увагою держбюджету. Зокрема графа у держбюджеті субвенції на соціально-економічний розвиток для Львівщини пустувала. Тим часом, для інших областей, та й їх обласних центрів і значущих міст, за цією статтею, було передбачене цілком конкретне фінансування.

Під час бюджетної сесії Львівської обласної ради депутат Василь Куйбіда заявив: «Влада застосовує дискримінаційний підхід до розподілу субвенцій з державного бюджету для соціально-економічного розвитку регіонів». За його інформацією, відповідно до прийнятого державного бюджету на 2012 рік, Донецькій області передбачено 104 млн грн субвенцій, Донецьку - 20 млн грн, Макіївці - 115 млн грн, Одеській обл.. - 200 млн грн, Одесі - 13 млн грн. Зазначимо, що й на дороги ці області, як у принципі й інші, отримали субвенцію з держбюджету, - близько 159 млн грн. Донецька та близько 123 млн грн. Одеська область відповідно.

Як уточнив ZAXID.NET заступник начальника Головного фінансового управління Львівської облдержадміністрації Іван Нос, у підписаному президентом законі «Про держбюджет на 2012 рік» субвенція на соціально-економічний розвиток для Львівщини була уточнена, - передбачено 1 млн грн для Жидачівського району. Тим часом директор департаменту фінансової політики Львівської міськради Олег Іщук підтвердив ZAXID.NET, що для Львова у 2012 році субвенційних коштів на соціально-економічний розвиток у підписаному держбюджеті не передбачено, хоча у попередні роки їх виділяли.

 

Безпорадне лобі – обділена Львівщина?

Експерти вбачають у такій нерівномірності вияв політичних чинників. Народний депутат Андрій Парубій заявив ZAXID.NET, що можливості потенційних лобістів Львівщини у ВРУ при формуванні держбюджету на 2012 рік були зведені до нуля, оскільки ця когорта народних депутатів перебуває в опозиції до влади. «Ми не маємо жодного впливу на цей процес. Ви ж знаєте, що будь-які поправки, які йдуть від опозиції, не приймаються тільки тому, що вони – від опозиції. Врешті, бюджет традиційно подається в останній момент, голосується без необхідного обговорення, тому впливати на цей процес нам практично нереально, – прокоментував він. - Раніше були механізми впливу, ми навіть проводили спільні зустрічі голови адміністрації і депутатів, ділили напрями, лобіювали бюджет, відстоювали… На жаль, зараз механізм впливу зведений до нуля. Впливати можуть хіба лише представники провладної коаліції і «тушки». Тому навіть не скажеш, що ми мали малий вплив. Можна сказати, що будь-який вплив на формування бюджету зник».

Депутат Мирослав Сеник, який головував у Львівській обласні раді з квітня 2006 по листопад 2010 року, прокоментував ZAXID.NET: «Чомусь виходить так, що коли при владі національно-демократичні сили, представники яких в основному з Західної України, то вони хочуть ділити справедливо. Тоді однаково отримує і Львівська, і Донецька, і Луганська області. Коли ж при владі представники східних регіонів, то вони ділять для своїх. Така практика зберігається давно. Ми – по справедливості, а вони – для своїх. Проте остаточного висновку я б ще не робив, бо є ще значний нерозподілений ресурс на рівні міністерств, частина з якого ще може прийти на Львівщину. Однак те, що на старті нас обділили, і обділили серйозно, - це так».

 

Перед парламентськими виборами

Велика увага до соціально-економічних проблем одних регіонів, і відповідно виділення на їх вирішення субвенції з держбюджету і недостатня увага до інших регіонів 2012 року можна пояснити і наближенням парламентських виборів. Маючи ресурс на добудову шкіл, фельдшерських пунктів, народних домів, покращення житлово-комунальної сфери населених пунктів кандидатам у відповідних регіонах буде зручно розповідати про те, що вони дбають про ту чи іншу громаду, про її забезпеченість, розвиток, і готові відстоювати її інтереси в майбутньому.

Провідний експерт Центру ім. О.Разумкова Павло Розенко з цього приводу прокоментував ZAXID.NET: «Політичний чинник виявляється у формуванні будь-якого бюджету. Особливо яскраво це підтверджується у держбюджеті на 2012 рік, коли очікуються парламентські вибори. Де є сильні позиції чинних народних депутатів парламентської більшості або влада бачить кандидатів, в яких є шанси пройти по мажоритарних округах, на ті території у бюджеті 2012 року влада виділяє конкретні розміри фінансових ресурсів, щоб депутати-кандидати показували не словами, а ділами, як вони турбуються про мешканців того чи іншого регіону».

За його словами, ці процеси можуть мати цілком конкретне географічне відображення: в регіонах, де у провладних кандидатів є найвищі стартові позиції, найвірогідніше сподіватися фінансування не лише поточних потреб, як зарплати і енергоносії у бюджетній сфері, але й видатків розвитку.

«Оскільки найбільше шансів для проходження таких провладних кандидатів є на території Східної України і Південної України, то основна частина фінансування піде туди. Можемо говорити і про окремі випадки. Неодноразово говорили, що на Новоград-Волинський Житомирської області, де начебто планується балотування Володимира Михайловича Литвина, теж виділені у цьому бюджеті захмарні суми, - заявив П.Розенко. - У західних і центральних областях, де у нинішньої влади такої підтримки немає, буде застосовано іншу тактику. До виборчої кампанії будуть залучатися і будуть кандидувати на мажоритарних округах позапартійні, як правило - бізнесмени, які проводитимуть виборчі кампанії власним коштом. Очевидно, таким кандидатам бюджетна підтримка не потрібна. Таким чином влада буде розігрувати передвиборчу кампанію 2012 року».

 

Бюджет делегованих повноважень

Фінансування галузей освіти, охорони здоров’я, культури, соціального захисту – це 85% бюджету області, ці кошти йдуть через нього транзитом від держави до одержувачів. У цій частині навіть передбачено певний ріст оплати праці бюджетників, тож вони не матимуть підстав нарікати на владу у рік парламентських виборів.

Добачати ж, що через бюджет на Львівщині намагаються розширити електоральну базу партії влади, а це можливо, коли передбачені значні ресурси на програми розвитку, не доводиться.

Заступник голови Львівської облради, в минулому – перший заступник голови Львівської облдержадміністрації, Валерій П’ятак прокоментував ZAXID.NET: «Цьогорічний бюджет Львівщини особливо не відрізняється від бюджетів попередніх років. «Продиктували певні витрати, десь краще, десь гірше. Так, ми проживемо з цим бюджетом, але радикальних проривних речей, які можна було б робити, ми з таким бюджетом не зробимо».

Він додав: «Коли говоримо про програми розвитку, то весь ресурс на них здебільшого централізований, а рівень обласного бюджету, рівень місцевого бюджету сьогодні не має можливостей фінансувати певні програми регіонального, місцевого розвитку. У таких умовах треба їхати до Києва, просити, доводити, і якщо добре просити, то, можливо, на програми розвитку і дадуть».

 

Обурення Львівської облради

Варто сказати, що обласні депутати не прийняли мовчки загальні бюджетні параметри, задані центром. 5 січня 2012 року на бюджетній сесії вони ухвалили заяву до Президента України, голови Верховної Ради України, прем’єр-міністра України щодо ухвалення державного бюджету на 2012 рік та показників обласного бюджету Львівської області на 2012 рік. У цій заяві Львівська обласна рада констатує, що «цьогорічний бюджет є бюджетом виживання і вимагає негайного перегляду державного бюджету на 2012 рік з метою якнайповнішого врахування у ньому інтересів і нагальних потреб Львівської області та збільшення видатків на соціально-економічний розвиток територій».

Приводом для бурхливого невдоволення обласних депутатів під час бюджетної сесії також стала новина про те, що на основі «Закону про Державну програму економічного і соціального розвитку України на 2012 рік та основні напрями розвитку на 2013 і 2014 роки» з держбюджету на Львівщині пропонується фінансувати дві приватні компанії галузі тваринництва, хоча логічно давати державні гроші, отримані від платників податків, на об’єкти, які покращують умови життя тисяч людей, цілих населених пунктів. Як детальніше довідався ZAXID.NET, на реконструкцію тваринницьких приміщень з утримання свиней ТзОВ «Галичина-Захід», що у Стрийському районі, запропоновано з держбюджету виділити 80 млн грн, а ТзОВ «Барком», що у Буському районі, - 10 млн грн. Ці пропозиції були відображені у додатку 1_2 від 22.12.2011 «Орієнтовний перелік заходів щодо підвищення інвестиційної привабливості та конкурентоспроможності територій, які передбачені Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями для реалізації у 2012 році» до згадуваного закону.

Під час бюджетної сесії говорив голова постійної комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та комунальної власності Львівської облради Ярослав Качмарик говорив про те, що при виділенні таких сум на приватні фірми на Львівщині, без уваги залишаються справді соціальні об’єкти. За ці кошти можна було б збудувати 3-4 школи. Заступник голови Львівської облради Валерій П’ятак зазначив, що обласна рада таких пропозицій не погоджувала.

Щоправда, президент Віктор Янукович не підписав цього закону, а запропонував ВРУ з низки причин 11 січня цього року відхилити його.

 

«Почув» Президент

11 січня президент поставив уряду вимогу ще до кінця січня переглянути питання розподілу в держбюджеті-2012 коштів на розвиток регіонів. «Я вимагаю від вас, Миколо Яновичу, міністра фінансів та всього уряду: впродовж січня – не чекайте лютого – разом із регіонами розгляньте це питання. Щоб усі ресурси регіонального розвитку, які передбачені в бюджеті, були розподілені справедливо. Щоб ніяких перекосів не було. Щоб нам з вами не соромно було дивитися в очі людям», - заявив президент.

 

Час для ЛОДА

Можна припустити, що гостра реакція депутатів Львівської облради на пропоноване фінансування саме Львівської області певною мірою посприяла такому дорученню президента. Так чи інакше, є передумови, щоб представляти уряду, міністерствам нагальні потреби Львівщини і аргументувати про доцільність виділення фінансування на них.

Ярослав Качмарик зазначив ZAXID.NET, що на рівні міністерств і відомств є нерозподілений фінансовий ресурс для держпрограм, який може потрапляти на Львівщину для фінансування відповідних галузей. За його словами, виділення коштів і розмір сум, залежить від активності головних управлінь Львівської облдержадміністрації, представники яких мали б їхати до профільних міністерств і наполегливо доводити потреби Львівщини.

Ще одним резервом, за який варто поборотися, є частина перевиконання надходжень держбюджету за 2011 рік. Державна податкова служба у Львівській області виконала план надходжень до держбюджету на 101,5%, а Львівська митниця – на 102,7%. Як прокоментував В. П’ятак, відповідно до бюджетного законодавства, після зведення по Україні частина суми перевиконання має повертатися на територію. Йдеться про десятки мільйонів гривень. І, як зазначив В.П’ятак, важливо спрацювати так, щоб ці кошти прийшли на Львівщину ще навесні, тоді їх можна скерувати на регіональні програми розвитку, а не в кінці бюджетного року для закривання прогалин.

І хоча з міністерствами про потреби галузей мають комунікувати представники головних управлінь облдержадміністрації, вбачається, що активна позиція нового керівництва Львівської ОДА у відстоюванні інтересів Львівщини 2012 року може лише додати їм ваги.