Фірташ постачає українську сировину для виробництва титану в окупованому Криму

17:27, 24 квітня 2016

Межиріченський гірничо-збагачувальний комбінат, який належить українському олігарху Дмитру Фірташу, постачає ільменіт, сировину для виготовлення титану, на «Кримський титан», який розташований в анексованому Росією Криму. Про це йдеться у розслідуванні Олександра Гуменюка «Шлях до Криму» для програми «Слідство.Інфо».

Як йдеться у розслідуванні, підприємство, яке раніше належало Фірташу, після анексії Росією Криму, було передане в оренду московській компанії ТОВ «Титановые инвестиции», засновником якої є кіпрська компанія «Летан Інвестментс лімітед».

«На цю ж фірму зареєстрована австрійська компанія Group DF International. Отже, де-факто завод лишався власністю українського олігарха, а де-юре тепер працює за російським законодавством», - йдеться у розслідуванні.

Відео Громадського Телебачення

Після блокади півострова та офіційного закриття портів до «Кримського титану» - ключового підприємства Фірташа - стало фактично неможливо постачати з України ільменіт.

Журналісти отримали ексклюзивні документи, які допоможуть повністю відстежити шлях постачання українського ільменіту на «Кримський титан».

«Вантаж, який ми відстежуємо, відправлено з Межиріченського гірничо-збагачувального комбінату, якому належать 10 та 11 кар’єр. Після видобутку ільменіт вирушає до порту «Южний», що поряд з Одесою. Його везуть залізницею в конкретний приватний портовий термінал», - розповідають журналісти «Слідство.Інфо».

Згідно з документацією, судно «Катя» з ільментом направлялося у російський порт Кавказ, що знаходиться у Керченській затоці.

За даними міжнародному сайту з відстеження морських суден marІnetraffic, у затоці «Катя» стоїть поруч з судном під російським прапором «Нєфтєрудовоз».

Журналістам також вдалось зафіксувати, як ільмент з «Каті» перевантажують на «Нєфтєрудовоз», який потім йде в порт Керчі.

«На підтвердження факту заходу «Нєфтєрудовозу» в кримський порт ми також отримали фото безпосереднього з самої Керчі. Їх зробили 6 квітня 16-го року під час розвантаження судна, яке забрало вантаж у «Каті». На них чітко видно і назву «Нєфтєрудовоз», і розвантажену поруч ільменітову руду», - йдеться у розслідуванні.