Fitch прогнозує перебої в постачанні Україною газу в Європу

22:16, 9 липня 2013

Рішення ВАТ "Газпром" про призупинення авансових платежів за транзит природного газу НАК "Нафтогаз України" як мінімум до 2015 року створює потенціал помірних перебоїв у постачаннях газу до Південно-Східної Європи цієї зими, зважаючи на низькі рівні газу в сховищах в Україні , вважає міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings.

"Цей крок є ще одним негативним чинником для "Нафтогазу", який залежить від доходів від транзиту російського газу до Європи", - зазначає агентство в повідомленні у вівторок.

Воно нагадує, що авансові платежі "Газпрому" мають велике значення для "Нафтогазу", який, як і раніше, залежить від підтримки з боку уряду України для покриття збитків від продажу газу на внутрішньому ринку, зважаючи на низькі тарифів, що встановлює держава.

За даними Fitch, з початку 2012 року "Газпром" провів авансові платежі "Нафтогазу" за транзит на суму $3,5 млрд, які українська компанія використовувала для фінансування закупівель російського газу, зокрема для поповнення сховищ. Проте нещодавно "Газпром" заявив, що останній платіж на $1 млрд покриватиме період до початку 2015 року, нагадує рейтингове агентство.

Воно вказує, що ці платежі допомагали "Нафтогазу" підтримувати обсяг запасів на рівні 7,5 млрд куб м, тоді як "Газпром" заявляв, що НАК необхідно закачати до газосховища ще 12 млрд куб. м для забезпечення достатнього обсягу газу Україні на зиму, щоб компанії не було потрібно використати газ, що направляється через газопровід до Європи.

"За поточних цін для України на рівні близько $400 за 1 тис. куб. м газу, це коштувало б близько $4,8 млрд, які "Нафтогаз" не може покрити самостійно. Слабка фінансова позиція і залежність "Нафтогазу" від держави вже відображені в рейтингу компанії "CCC", - йдеться в повідомленні Fitch.

Агентство уточнює, що необхідний обсяг становить лише близько 2% від річного обсягу споживання газу в Європі, тому поточні розбіжності навряд чи вплинуть на регіон загалом. Водночас це може призвести до деяких перебоїв у країнах, що покладаються на постачання російського газу через Україну, включно з Болгарію, Грецією і Туреччиною, вважає Fitch.

Агентство розглядає більш жорстку позицію "Газпрому" відносно "Нафтогазу" як ознаку того, що переговори між Росією і Україною за цінами на газ і майбутнє української газотранспортної системи відбуваються непросто. "Газпром" публічно критикував придбання Україною російського газу в європейських країн. Купуючи російський газ у таких країн, як Угорщина чи Словаччина, "Нафтогаз" може досягти суттєвої економії щодо ціни, яку він платить "Газпрому", зазначає Fitch.

Воно нагадує, що Україна скорочує закупівлі російського газу: у першому кварталі 2013 року країна закупила 7 млрд куб. м газу у "Газпрому", що на 17% менше, ніж у першому кварталі 2012 року. Водночас обсяги транзиту газу з Росії до Європи через Україну також знизилися на 17% - до 20,3 млрд куб. м. "Газпром" здійснює будівництво газопроводу "Південний потік" пропускною здатністю 63 млрд куб. м до Східної і Центральної Європи головним чином, щоб обійти Україну.

Fitch вважає, що, хоча "Газпром" зацікавлений в переговорах з Україною про участь в її газотранспортній системі, спочатку необхідно ухвалити рішення на високому політичному рівні. Наразі видається, що жодна зі сторін не готова йти на поступки.

Нагадаємо, нещодавно "Газпром" заявив, що не авансуватиме більше транзит газу через нашу територію до Європи.