Формування ОВК: не Руссю єдиною

16:06, 27 вересня 2012

Чому процедура жеребкування при формуванні окружних виборчих комісій дала такі парадоксальні результати, що деякі політичні сили не отримали жодного місця в ОВК, а деякі отримали місця у всіх ОВК?

Передісторія:

26 серпня завершився процес формування 225 окружних виборчих комісій. Партії, які зареєстрували лише 1 кандидата в одномандатному мажоритарному окрузі, отримали після жеребкування 225 місць. А окремі суб’єкти виборчого процесу (ВО «Свобода», «УДАР»), які за результатами соціологічних опитувань мають шанс подолати 5% прохідний бар’єр, офіційно – жодного. За результатами жеребкування щодо включення кандидатур до складу окружкомів лише 19 політичних партій отримали представництво у ОВК.

4 депутатських фракцій (депутатські фракції КПУ, ПР, БЮТ, НП) та 5 політичних партій-суб’єктів виборчого процесу («Молодь до влади», «Русь єдина», Народно-трудовий союз, «Братство», Українська партія «Зелена планета») представлені в усіх 225 окружних виборчих комісіях. Депутатська фракція Блоку «Наша Україна – Народна самооборона» – у 224 комісіях, крім однієї у Харківській області.

У Західному регіоні найбільшу кількість керівних мають партії «Русь Єдина», «Руський Блок» та Християнсько-демократична партія. Серед голів ОВК у цьому регіоні має найбільше представництво «Єдина Родина» . Найменшою кількістю голів ОВК у регіоні має фракція Партії регіонів, партії «Братство», «Молодь до влади», «Народно-трудовий союз».

Водночас Київський апеляційний адміністративний суд ухвалив рішення про те, що представників «Свободи» і «УДАРу» не буде в окружних виборчих комісіях на парламентських виборах. 3 вересня Вищий адміністративний суд України відмовився задовольнити скаргу Всеукраїнського об'єднання "Свобода" щодо формування окружкомів.

 

Приклади розподілу керівних посад в ОВК у Львівській області:

ОВК виборчого округу №115: голова – представник політичної партії «Руська Єдність», заступник  - від політичної партії "Союз анархістів України", секретар – від фракції Блоку "НУНС".

ОВК виборчого округу №116: голова – представник партії Всеукраїнське політичне об’єднання "Єдина Родина", заступник – від політичної партії "Молодь до ВЛАДИ", секретар – від Української Народної Партії.

ОВК виборчого округу №117: голова – представник політичної партії "Союз анархістів України", заступник – представник фракції Народної Партії у Верховній Раді України, секретар – представник фракції Блоку НУНС.

ОВК виборчого округу №118: голова – представник Ліберальної партії України, заступник - фракція Народної Партії у Верховній Раді України, секретар – від політичної партії "Молодь до ВЛАДИ".

ОВК виборчого округу №119: голова – представник Християнсько-демократичної партії України, заступник – від партії "Руський блок", секретар – від політичної партії України "РУСЬ ЄДИНА".

ОВК виборчого округу №120: голова – представник Ліберальної партії України, заступник – від фракції Комуністичної партії України, секретар – від політичної партії «Єдиний Центр».

ОВК виборчого округу №121: голова – представник фракції "Блок Юлії Тимошенко" – "Батьківщина", заступник – від партія Наталії Королевської "Україна – Вперед!", секретар - фракції Народної Партії у Верховній Раді України.

ОВК виборчого округу №122: голова – представник політичної партії "Союз анархістів України", заступник – від політичної партії "Руська Єдність", секретар - від фракції "Блок Юлії Тимошенко" – "Батьківщина".

ОВК виборчого округу №123: голова – від партії Наталії Королевської "Україна – Вперед!", заступник - фракція "Блок Юлії Тимошенко" – "Батьківщина", секретар – від політичної партії України "РУСЬ ЄДИНА".

ОВК виборчого округу №124: голова – представник партії Всеукраїнське політичне об’єднання "Єдина Родина", заступник – від Ліберальної партії України, секретар – від Християнсько-демократичної партії України.

ОВК виборчого округу №125: голова – представник української партії "Зелена планета", заступник – від політичної партії України "РУСЬ ЄДИНА", секретар – представник фракція Комуністичної партії України.

ОВК виборчого округу №126: голова – представник фракції "Блок Юлії Тимошенко" – "Батьківщина", заступник - Християнсько-демократичної партії України, секретар – від української партії "Зелена планета".

 

Коментар політолога:

Голова Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко:

«Рішення ВАСУ, за яким відхилено скаргу ВО «Свобода» щодо рішення ЦВК стосовно формування складу окружних виборчих комісій не матиме принципових наслідків, окрім того, що у «Свободи», як і «Удару» будуть обмежені можливості впливати на виборчі комісії, тобто ці партії будуть в нерівному становищі з іншими політичними силами».

«Це рішення не є сенсацією. Інше питання в тому, чому процедура жеребкування дає такі парадоксальні результати, коли деякі політичні сили не отримують жодного місця в ОВК, а деякі отримують місця у всіх ОВК? Це не вписується в жодні закономірності теорії вірогідності.

Те, що керівні посади в окружних виборчих комісіях отримали представники партій «Руський блок», «Руська єдність», «Русь єдина» - цей факт для західної України – як червона ганчірка. Такі результати визначення керівництва виборчих комісій будуть чинником дратування, недовіри до діяльності цих виборчих комісій. Також треба шукати більш гнучкі механізми. Варто акцентувати увагу не на тому, що це проросійські сили, а на тому, що це партії, які називають диванними – вони нікого не представляють, ніякого політичного впливу не мають. Фактично, їх використовують для заміни – під вивіскою цих партій будуть заходити представники більш впливових політичних сил. Порушується паритет представництва політичних сил у виборчих комісіях, і, відповідно, під вивіскою цих політичних партій керувати виборчими комісіями будуть інші люди. Ці партії і в Росії нікому не відомі, їх використовують для торгівлі місцями у виборчих комісіях. Торгівля йде повним ходом!.

Є люди, які контролюють ці маловідомі партії, від імені їх керівництва або разом з керівництвом торгують місцями. Дуже дивна ситуація: партії отримали місця в усіх окружних комісіях, своїх людей у них нема. У мене є підозра, що у багатьох з цих партій не знайдеться достатньої кількості людей, щоб заповнити місця у всіх комісіях. Фактично, місця виставлені на продаж. Відома навіть ставка – 10000 умовних одиниць. Заплатив – отримуєш можливість формально під прапором якоїсь партії направити в конкретну окружну комісію свою людину.

Такі перекоси в складі – це потенційний ризик, бо це сприяє формуванню недовіри до керівництва виборчих комісій, до самого виборчого процесу. Хочу нагадати, що опозиційні фракції мають представництво у всіх ОВК і якщо вони будуть ретельно підходити до визначення кандидатур, серйозно слідкувати за діяльністю виборчих комісій, впливати на їх діяльність, тоді є можливість не допустити деформацій в роботі ОВК. У «Свободи» є можливість за домовленістю з Об’єднаною опозицією направити своїх людей в окружні виборчі комісії».