Форум видавців представив свої інноваційні проекти для бібліотек

22:23, 10 липня 2013

Форум видавців представив власні проекти на Міжрегіональному ярмарку та конференції «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє», що відбулася 9 липня у приміщенні Українського католицького університету, повідомили в ГО «Форум видавців».

Організатори заходу: програма «Бібліоміст», Львівська обласна універсальна наукова бібліотека та Львівська міська громадська організація «Інститут політичних технологій». Участь у конференції взяли бібліотекарі, представники громадських та державних організацій з Львівської, Волинської, Рівненської, Тернопільської, Івано-Франківської, Закарпатської, Чернівецької та Хмельницької областей. На ярмарку інновацій бібліотеки представили проекти, спрямовані на популяризацію літератури та читання.

Зокрема, Ірина Лепська розповіла про проект Book Platform («Книжкова платформа»), що має на меті розвиток книжкового сектору і передбачає реалізацію низки активних заходів для бібліотекарів, письменників, перекладачів, видавців та промоутерів читання. Зокрема, в межах проекту має стартувати національне дослідження читацької активності. Проект здійснюється за підтримки програми Східного партнерства Європейського союзу Фундацією «Next Page» (Болгарія), громадської організації «Форум видавців» (Україна), Національної асоціації видавців Вірменії та Асоціації видавців Грузії.

Проект «Львів – місто літератури» представив програмний директор Львівського міжнародного літературного фестивалю Григорій Семенчук. За основу взято проект ЮНЕСКО Creative Cities Network, впроваджений у 2004 році: щороку різні міста Європи змагаються за звання міста літератури. Претендент на титул оцінюється за кількома критеріями – зокрема, це загальна картина літературної історії та спадщини міста-номінанта, а також рівень акредитації освітніх програм, активність літературного, видавничого та перекладацького процесів, кількість і частотність літературних подій, що організовуються у місті, наявність потужної мережі бібліотек і точок розповсюдження книг тощо.

Григорій Семенчук вважає, що Львів за всіма параметрами випереджає багато інших, зокрема і європейських міст: «Статус міста літератури для Львова означатиме інтеграцію у світовий книжковий контекст, розвиток літературного туризму і популяризацію українських літературних набутків у світі». Григорій Семенчук також представив деякі цікаві пропозиції учасників мотиваційної конференції, яка відбулася у лютому. Зокрема, це створення фан-зон і читалень у місцях масового відпочинку, рекламно-промоційні акції, загальноміська програма в пологових будинках «Перший день – перша книга». Суть останньої полягає в тому, щоб одразу після народження дарувати дитині читацький квиток і першу книгу. Семенчук також говорив про впровадження премій для бібліотекарів: «Я думаю, що в умовах здорової конкуренції бібліотекарі працюватимуть активніше».

Представниця програми «Бібліоміст» Наталія Новакова виступила з доповіддю на тему «Моделі сталого розвитку бібліотек». «У 2009 році фактично половина бібліотекарів зазначали, що не вміють користуватися комп’ютером, Інтернетом. А зараз ми бачимо вражаючі цифри: 80% бібліотечних працівників впевнено кажуть: «Так, я вмію користуватися комп’ютером!». А ще 18% зазначають, що самостійно адмініструють сайти бібліотек», – зазначила вона.

Пані Наталя також представила своєрідну карту «бібліотечного покриття» України: 1912 бібліотек по всій території держави доєдналися до програми «Бібліоміст», більшість з них – на Заході країни. «Тепер це шалена інфраструктура, яку потрібно зберігати, розвивати, щоб за декілька років на карті не залишилось «білих плям», – додала вона.

Остаточні підсумки міжрегіональних ярмарків для пошуку майбутніх шляхів розвитку бібліотек будуть підбиті восени цього року під час Всеукраїнського ярмарку бібліотечних інновацій, що відбудеться в Києві.