2 липня у музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» відбулася презентація фотовиставки Олександра Глядєлова «Неволя». Це близько 20-ти великоформатних чорно-білих фотографій, на яких автор відобразив реалії сучасного життя тюрем, що існували ще в першій половині ХХ ст. На світлинах, крім ув’язнених, зображені умови їх утримання.
Олександр Глядєлов своєю улюбленою фотокамерою «Лейка» фільмував і пересилочні тюрми сибірських етапів, і сталінські концтабори в Казахстані, де сидів відомий радянський дисидент Олександр Солженіцин, і в’язничні морги.
Тематику фотосерій Глядєлова прийнято вважати соціальною: знедолені діти, "дно" життя, лікарні, тюрми тощо, однак насправді вона гуманістична.
Виставка «Неволя» є частиною серії фотографій «Людина і тюрма», що налічує понад 70 світлин і поповнюється впродовж 12-ти років.
Серію «Людина і тюрма» під загальною назвою «Неволя» автор показував у багатьох країнах. Остання демонстрація виставки у Каунасі (Литва) викликала сльози в тамтешнього метра фотографії.
Львів’яни та гості міста мають змогу відвідати виставку відомого київського фотографа-документаліста Олександра Глядєлова з 2 липня по 2 серпня щодня з 10:00 до 19:00 без перерви (у неділю до 17:00) в Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького», що на вул. Степана Бандери, 1.
Довідка:
Олександр Глядєлов народився 1956 р. у Легниці (Польща) в родині офіцера Радянської Армії. Від 1974 р. живе в Києві. Вивчав оптику і приладобудування в Київському Політехнічному інституті. Від середини 1980-х самотужки вивчав фотографію і в 1989 став працювати як професійний незалежний фотожурналіст.
Глядєлов багато подорожував по республіках колишнього Радянського Союзу, фотографував в Україні, Росії, Молдові, Киргизії, Узбекистані, Таджикистані, Туркменії, Грузії, Азербайджані, Вірменії, Литві, а також у Польщі, Чехії, Франції, Сполучених Штатах Америки, Швейцарії, Сомалі, Кенії, Південному Судані. Висвітлював військові конфлікти в Молдові, де був поранений, Нагорному Карабасі, Чечні.
Від 1996 р. Глядєлов сконцентрувався на довгострокових документальних фото проектах, подаючи свою роботу у вигляді виставок. Весь цей час він паралельно працює над двома великими проектами: про соціально знедолених дітей; про епідемію ВІЛ/СНІД. Від 1997р. і до нині активно співпрацює з міжнародною гуманітарною організацією «Лікарі без кордонів» (Medecins Sans Frontieres). Фотографії Глядєлова використовують такі міжнародні організації, як MSF, HRW, The Global Fund, UNAIDS, UNICEF.